Reklama

Minister Niedzielski o „eksplozji pandemii”. W Podlaskiem możemy spodziewać się łączonych patroli policji i sanepidu

20/10/2021 14:32

Przez ostatnie dwa dni mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii – mówił podczas dzisiejszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że zostały wydane wytyczne dotyczące egzekwowania obostrzeń, które obowiązują obecnie. W województwie podlaskim możemy spodziewać się łączonych patroli policji i pracowników sanepidu. Czy cmentarze 1 listopada będą zamknięte?

O „eksplozji pandemii” minister mówił podczas dzisiejszej konferencji w Legnicy.

- I wczoraj, i dziś mamy wzrosty z tygodnia na tydzień 85- i ponad 100- procentowe. Mamy z tygodnia na tydzień podwojenie wyniku. To jest sytuacja, która jeżeli się utrzyma, to zaburzy wszystkie prognozy, którymi do tej pory dysponowaliśmy – mówił minister Niedzielski. - Sytuacja staje się rzeczywiście bardzo poważna. Widzimy to już nie tylko na poziomie liczby zakażeń, ale również na nowych przyjęciach, nowych hospitalizacjach (…). Staramy się monitorować sytuację na poziomie każdego województwa i tutaj warto powiedzieć, że ponad 1/3 zakażeń dobowych generują dwa województwa – mówię łącznie o województwie podlaskim i województwie lubelskim, gdzie ta sytuacja jest najbardziej krytyczna.

Reklama

Jak przekazał szef resortu zdrowia, to już jest ten czas, kiedy trzeba podejmować coraz bardziej drastyczne kroki.  Zostały wydane wytyczne dotyczące egzekwowania obostrzeń, które obowiązują obecnie.

- W ciągu ostatniej doby zostało przez policję skontrolowanych 2,5 tys. środków transportu. Ja zwracam szczególną uwagę na środki transportu i o zachowanie tam odpowiedzialnej postawy – noszenie maseczek. 4 tysiące upomnień i ponad 1200 mandatów zostało wystawionych. Mamy uzgodnienie z policją takie, że polityka upomnień czy polityka zwracania uwagi zmienia się na politykę wystawiania mandatów.

Reklama

Z zapowiedzi ministra wynika, że w Podlaskiem możemy spodziewać się łączonych patroli policji i pracowników sanepidu.

Co z cmentarzami?

- Na pewno cmentarze będą otwarte. Tutaj nie będzie żadnego zaskakiwania, chociaż rzeczywiście ta sytuacja jest o tyle – powiedziałbym – dynamiczna, że ten przyrost, który mamy w ciągu ostatnich dwóch dni jest zdecydowanie poza prognozą – mówił minister Niedzielski

Dziś o 14.30 odbędzie się posiedzenie Rady Medycznej. Podczas posiedzenia ma być rozważane „podjęcie kolejnych kroków”.  Rządzący chcą jednak przyjrzeć się sytuacji w kolejnych dniach.

Reklama

zdj. ilustracyjne/MZ

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości