W poniedziałek 24 sierpnia, na Konferencji podsumowującej dwuletni pilotażowy projekt kompleksowego wspomagania szkół i przedszkoli z terenu powiatu łomżyńskiego, spotkali się w Motelu "Zacisze" w Piątnicy eksperci, dyrektorzy placówek uczestniczących w projekcie oraz władze samorządowe i powiatowe.

Nowy system zastosowany w pilotażowym projekcie ma służyć wspieraniu szkoły i placówki oświatowej w wykonaniu zadań nakładanych przez państwo, jak również wspomagać je w rozwiązywaniu indywidualnych problemów. Dotychczasowy model doskonalenia zawodowego nauczycieli nakierowany był na rozwój nauczyciela jako jednostki. Nowością jest uwzględnienie potrzeb szkoły jako złożonego organizmu edukacyjnego.
– Dzięki temu projektowi, który właśnie się kończy, otwiera się nowa perspektywa dla nauczycieli, nowego modelu doskonalenia systemu edukacji – podkreślała w swym wystąpieniu o efektywnym zarządzaniu zmianą Jadwiga M. Szczypiń z suwalskiego Centrum Edukacji Nauczycieli.
Powiat Łomżyński przystąpił do projektu we wrześniu 2013 roku. W tym czasie sieć oświatowa powiatu składała się z 52 placówek, w których pracowało 796 osób. W pierwszym roku trwania projektu wsparciem objęto 45 placówek, uczestniczyły w nim 664 osoby.
- Jesteśmy jednym z siedmiu powiatów spośród 17 z terenu województwa podlaskiego, które podjęły się realizacji tego pilotażowego programu. Mamy nadzieję, że środki finansowe, którymi dysponowaliśmy, w wysokości około 1,6 mln złotych zostały dobrze spożytkowane, zostały dobrze wydane i mamy taką nadzieję, że duża część wiedzy, jaka do państwa dotarła, jaka została wspólnie wypracowana tak naprawdę, będzie z sukcesem wykorzystana w państwa codziennej pracy, a wszystko to z nadzieją na dobrą przyszłość dzieci i młodzieży, która uczęszcza do naszych szkół - mówił do zgromadzonych wicestarosta łomżyński Lech Szabłowski.
W ramach realizowanego projektu "System doskonalenia nauczycieli oparty na ogólnodostępnym kompleksowym wspomaganiu szkół" Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 oraz projektów wdrożeniowych Działanie 3.5 Kompleksowe Wspomaganie Rozwoju Szkół, Ośrodek Rozwoju Edukacji umożliwił wprowadzenie zmian zmierzających do skutecznego unowocześniania dotychczasowego systemu doradztwa i doskonalenia nauczycieli. Zarząd Powiatu Łomżyńskiego realizował projekt "Przygotowanie i pilotażowe wdrażanie programu kompleksowego wspomagania szkół i przedszkoli z powiatu łomżyńskiego podporządkowanego ich potrzebom" w partnerstwie z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Łomży, a także przy współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną Nr 1 w Łomży i Biblioteką Pedagogiczną w Łomży.
Działania realizowane w projekcie obejmowały m.in. pomoc w diagnozowaniu obszarów problemowych w poszczególnych placówkach, w tym powołanie szkolnych organizatorów rozwoju edukacji, którzy wspierali rady pedagogiczne w opracowaniu i realizacji rocznych planów wspomagania. Efektem było opracowanie i realizacja aż 90 rocznych planów wspomagania odpowiadających na rozpoznane potrzeby. Innym działaniem było powołanie i prowadzenie sieci współpracy i samokształcenia w celu zapewnienia wspólnego rozwiązywania problemów i wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami z różnych placówek. W ramach projektu utworzono pięć tematycznych sieci współpracy i zrealizowano 256 godzin szkoleń i konsultacji ze specjalistami.
- Miękkie projekty mają to do siebie, że rezultat takiego działania będzie widoczny z czasem, ale mam nadzieję, że to, co próbowaliśmy państwu przekazać zaowocuje i zdynamizuje państwa pracę w szkołach. Chcieliśmy kompleksowo objąć cały powiat i był to ogromny wysiłek organizacyjny, a w przyszłości doskonalenie nauczycieli, nie tylko w województwie podlaskim, ma przebiegać na podobnych zasadach, to znaczy, że szkoła i jej rada pedagogiczna wybiera sobie temat, który jest realizowany - podkreślał dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Łomży Bernard Zbigniew Kossakowski.
Realizacje poszczególnych części projektu referowali podczas Konferencji przedstawiciele ekspertów, uczestników i Grupy Monitorującej. Charakterystykę porównawczą dotychczasowego i nowego systemu doskonalenia nauczycieli przedstawiła specjalistka ds. merytorycznych w projekcie Maria M. Ferenc. Roczny Plan Wspomagania, od diagnozy potrzeb do oceny rezultatów, omówiła przedstawicielka Szkolnych Organizatorów Rozwoju Edukacji Dorota Kozioł. Efektywne zarządzanie zmianą jako filar procesowego wspomagania rozwoju szkół i placówek ze szczególną rolą dyrektorów było natomiast tematem wystąpienia eksperta Jadwigi M. Szczypiń.
– Dzięki temu projektowi, który właśnie się kończy, otwiera się nowa perspektywa dla nauczycieli, nowego modelu doskonalenia systemu edukacji. Za chwilę, czyli od 1 stycznia 2016 roku, takie placówki jak poradnie psychologiczno-pedagogiczne, ośrodki doskonalenia nauczycieli czy biblioteki pedagogiczne będą tymi instytucjami, które pracując na rzecz szkoły będą świadczyły im wsparcie w procesie rozwoju - zauważyła Jadwiga M. Szczypiń.
Przedstawicielka Grupy Monitorującej Elżbieta Gosk zaprezentowała raport z realizacji Powiatowego Programu Wspomagania. Omówiła w nim stopień realizacji celów projektu i przedstawiła wnioski końcowe i rekomendacje dotyczące nowego modelu doskonalenia nauczycieli.
Konferencję zakończyło wręczenie certyfikatów uczestnikom projektu.
