Reklama

Od diagnozy po terapię. Koordynatorzy wspierają chorych w Łomży [FOTO]

19/09/2025 14:26

Pacjent onkologiczny nie jest już sam na trudnej drodze leczenia – w łomżyńskim szpitalu działają koordynatorzy, którzy prowadzą chorych od diagnozy aż po terapię. Współpraca z BCO przyśpiesza i usprawnia proces leczenia.

W Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży odbyła się dziś konferencja prasowa poświęcona współpracy placówki z Białostockim Centrum Onkologii. Lekarze i specjaliści tłumaczyli przedstawicielom POZ-ów, w jaki sposób działają koordynatorzy onkologiczni i jak usprawnia to proces leczenia.

– Wspieramy pacjentów i pilnujemy, aby nie myśleli: „Nie dam rady się zapisać”. Nasze zadania to m.in. topografia szpitala, umawianie wizyt i pilnowanie terminów, tak aby wszystko było pod kontrolą i by diagnostyka została przeprowadzona jak najszybciej – powiedziała Ewelina Chilińska, koordynator pacjenta onkologicznego. Podkreśliła, że pacjent jest cały czas pod opieką odpowiednich osób – od diagnozy po proces leczenia.

Reklama

Pion onkologii w łomżyńskim szpitalu powstał 1 sierpnia 1999 roku. Obecnie ma nową siedzibę oraz wyremontowane oddział i poradnię. Rocznie w placówce hospitalizowanych jest około półtora tysiąca pacjentów. Od 1 lipca tego roku szpital współpracuje z Białostockim Centrum Onkologii. W ramach tej współpracy powołano trzech koordynatorów, którzy odpowiadają za przygotowanie i odpowiednie prowadzenie pacjentów, by zwiększyć skuteczność leczenia i skrócić jego czas.

– Zapraszamy pacjentów z podejrzeniem choroby albo z rozpoznaniem do naszej poradni, gdzie zakładamy karty DiLO, wykonujemy diagnostykę pogłębioną, a następnie – we współpracy z koordynatorami – umawiamy konsylium – powiedziała Małgorzata Wagner-Oleszczuk, koordynator pionu onkologicznego w Łomży. Zaapelowała do lekarzy, aby nie kierowali pacjentów od razu do BCO, lecz do poradni łomżyńskiego szpitala: – Gdy pacjent trafi do nas, zostanie odpowiednio przygotowany i skierowany tam, gdzie będzie to potrzebne. Będzie leczony na najwyższym poziomie.

Reklama

Na konferencji poruszono również kwestię elektronicznej karty DiLO. Wstępne informacje wskazują, że może zostać wprowadzona już w 2026 roku.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 19/09/2025 14:50
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości