Pierwszy w Polsce kościół pw. świętego Jana Pawła II powstał w Grajewie. Świątynia została poświęcona w niedzielę, kilka godzin po kanonizacji papieża Jana Pawła II w Watykanie. Jej proboszcz od początku zapowiada wzorowanie się na naukach papieża- Polaka i odkrywanie dziedzictwa zostawionego przez Ojca Świętego.
Budowa kościoła trwała od 2007 roku. Początkowo świątynia miała nosić imię Jana Pawła II. W 2011 roku, tuż po beatyfikacji, ówczesny biskup łomżyński Stanisław Stefanek podpisał dekret ustanawiający patronat błogosławionego Jana Pawła II. Od chwili kanonizacji w Watykanie, kościół nosi zaś już imię świętego, a nie- błogosławionego papieża.
- To, że Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym było dla nas pewne, było czymś oczywistym. Natomiast tak szybki tryb wyniesienia się nie zdarza, to jest dla nas ogromna niespodzianka- mówi ks. Tomasz Chludziński, proboszcz nowej parafii.
Tym samym świątynia stała się pierwszym kościołem w Polsce oddanym w patronat kanonizowanemu papieżowi. Od początku ma zamiar czerpać z nauk głowy Kościoła.
- To jest niewyczerpana skarbnica. Jan Paweł II po prostu musiał tędy przejeżdżać, kiedy jako młody człowiek jeździł ze swoimi studentami na słynne „wakacje z Bogiem” na Suwalszczyźnie. To też może wyznaczyć kierunek pracy parafii- podpowiada biskup łomżyński Janusz Stepnowski, który w niedzielę poświęcił nowy kościół w Grajewie.
Uroczystość oddania do użytku nowej świątyni zgromadziła setki mieszkańców Grajewa. Do parafii pw. św. Jana Pawła II będzie należało trzy tysiące osób.