Wczoraj (23 lipca) Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w powiecie białostockim znaleziono pierwsze ognisko u świń hodowlanych. Jak podaje w komunikacie - dwa zwierzęta padły, a 3 pozostałe zostały zabite i poddane utylizacji. Całe gospodarstwo oczyszczono i zdezynfekowano.
- Podjęto wszystkie działania przewidziane prawem i procedurami, związane ze zwalczaniem choroby, łącznie z wyznaczeniem obszaru 3 km strefy zapowietrzonej i 7 km strefy zagrożonej - podał Marek Pirsztuk, Główny Lekarz Weterynarii.
W wydzielonym obszarze znajduje się 37 gospodarstw, utrzymujących 192 sztuki świń. Restrykcje nie zostaną rozszerzone na inne regiony, ponieważ ognisko zostało zlokalizowane w utworzonej strefie zainfekowanej.
Do tej pory potwierdzono 9 przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie Polski. Choroba jest niebezpieczne dla trzody chlewnej, zwłaszcza świń. Nie jest ona jednak zagrożeniem dla ludzi.