Reklama

Pierwszy przypadek ASF w gospodarstwie.

24/07/2014 06:14

Wczoraj (23 lipca) Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w powiecie białostockim znaleziono pierwsze ognisko u świń hodowlanych.  Jak podaje w komunikacie - dwa zwierzęta padły, a 3 pozostałe zostały zabite i poddane utylizacji. Całe gospodarstwo oczyszczono i zdezynfekowano.

- Podjęto wszystkie działania przewidziane prawem i procedurami, związane ze zwalczaniem choroby, łącznie z wyznaczeniem obszaru 3 km strefy zapowietrzonej i 7 km strefy zagrożonej - podał Marek Pirsztuk, Główny Lekarz Weterynarii.

W wydzielonym obszarze znajduje się 37 gospodarstw, utrzymujących 192 sztuki świń. Restrykcje nie zostaną rozszerzone na inne regiony, ponieważ ognisko zostało zlokalizowane w utworzonej strefie zainfekowanej.

Do tej pory potwierdzono 9 przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie Polski. Choroba jest niebezpieczne dla trzody chlewnej, zwłaszcza świń. Nie jest ona jednak zagrożeniem dla ludzi.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości