Niemal cały dzień spędzi w naszym województwie premier Mateusz Morawiecki, który spotyka się dziś z samorządowcami i mieszkańcami większości powiatów.
Pierwszymi przystankami były Bielsk Podlaski i Hajnówka, po czym premier udał się do Wysokiego Mazowieckiego, gdzie wręczył samorządowcom symboliczne czeki w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. Starosta wysokomazowiecki dziękował dzisiaj premierowi za wsparcie, przywołując jako przykład środki z Funduszu Dróg Samorządowych. Powiat wysokomazowiecki uzyskał na przebudowę dróg 86 milionów złotych w ciągu 2 lat.
- Warto mieć z tyłu głowy pełne liczby, łatwo je porównać. W czasach naszych poprzedników, partii pana Trzaskowskiego, Platformy Obywatelskiej - trzeba to przypomnieć - średniorocznie dla całej Polski, przez 8 lat, co roku mniej więcej trafiało 600 milionów złotych. Dla całej Polski. A tutaj macie przykład, który podał wasz pan starosta - 86 milionów złotych. Sami możecie sobie to porównać - mówił premier Morawiecki.
Reklama
Premier zaznaczał, że zaproponowany Polakom model rozwoju to model rozwoju zrównoważonego, który "trafia tutaj także do Wysokiego Mazowieckiego, do powiatów Podlasia i powiatów całej Polski". Podkreślił też, że Fundusz Inwestycji Lokalnych poprawi życie i komfort mieszkańców, zwiększy szanse edukacyjne i szanse na przyciągnięcie nowych inwestorów.
Nie zabrakło również odniesień do koronawirusa.
- Sytuacja się stabilizuje - mówił premier. - Stabilizuje się w sensie jak najbardziej pozytywnym. Coraz mniej w trendzie jest zachorowań, zgonów jeszcze mniej. To już jest teraz choroba - można powiedzieć - jak inne. Czekamy tylko na szczepionkę. Myślę, że kilka miesięcy i ktoś na świecie ją wynajdzie - mówił.
Reklama
Po wizycie w Wysokiem Mazowieckiem premier pojechał do Zambrowa. W harmonogramie są jeszcze wizyty w: Białymstoku, Supraślu, Sokółce, Mońkach, Grajewie, Augustowie, Sejnach i Suwałkach.
Nasz najbliższy region nie znalazł się jednak w harmonogramie objazdu premiera po województwie. Jutro nasze miasto odwiedzić ma za to Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego. Profesor Gliński pojawi się w odnowionej Hali Kultury na Starym Rynku.
- Jeżeli pozwolą warunki atmosferyczne, to po wizycie w Hali Kultury wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński zobaczy również prace archeologiczne prowadzone na placu Starego Rynku w Łomży - informuje dziś Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego.