Takie przedsięwzięcie zdarza się raz na dekadę. W czwartek (31.03) o północy rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który potrwa do 30 czerwca 2021 roku. Spisać musi się każdy - obowiązkową formą jest samospis internetowy.
Zaplanowany na 2021 r. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań będzie w pełni realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie GUS. Obowiązkiem spisowym będą objęte:
W ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań zostaną zebrane następujące dane:
Lista pytań w NSP 2021 - sprawdź (link)
Aby zapobiec sytuacji, w której zobowiązany do spisu mieszkaniec Polski nie ma możliwości dokonania samospisu (np. z powodu braku dostępu do urządzeń i Internetu), ustawa zobowiązuje następujące podmioty do udostępnienia odpowiedniego pomieszczenia i sprzętu do realizacji samospisu: urzędy statystyczne i pozostałe jednostki statystyki publicznej; urzędy wojewódzkie; urzędy obsługujące wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz gminne jednostki organizacyjne.
Lista miejsc, gdzie będzie można dokonać samospisu w naszym regionie:
W szczególnie uzasadnionych przypadkach (gdy osoba objęta obowiązkiem spisowym nie będzie mogła wypełnić w żaden sposób formularza elektronicznego) rachmistrze spisowi będą kontaktowali się z tymi osobami telefonicznie lub osobiście, aby pomóc w dopełnieniu obowiązku spisowego.