Reklama

Strefa ekonomiczna w połowie stawki

03/06/2014 11:16

Równiutko pośrodku stawki, na siódmej pozycji, została sklasyfikowana Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Ranking został zamieszczony w raporcie przygotowanym przez Centrum Informacyjne Rządu. Dokument zaakceptowała Rada Ministrów.

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna ma dwie ważne zalety: oferuje przedsiębiorcom najwyższe w kraju zwolnienia podatkowe i posiada najlepiej przygotowane tereny inwestycyjne.

Według raportu, na koniec minionego roku to właśnie strefa suwalska wysunęła się na prowadzenie pod względem stopnia zagospodarowania- został on obliczony na poziomie 77,7 proc., znacznie powyżej średniej krajowej (61 proc.).

Na ostateczną klasyfikację na siódmej pozycji wpłynęła zaś m. in. liczba utworzonych miejsc pracy w przeliczeniu na jeden hektar i udział w skumulowanej wartości inwestycji (wskaźnik wyliczono w oparciu o przeliczenie nakładów inwestycyjnych na jeden hektar). Tu przodowały strefy:  katowicka, wałbrzyska i łódzka.

Reklama

Znalezienie się w połowie stawki, SSSE traktuje jako powód do dumy.

-Jesteśmy regionem, na który patrzy się z zewnątrz jako na ciekawe miejsce do inwestycji, z niskimi kosztami pracy i dobrze przygotowanym do tego terenami. Raport tylko to potwierdził. Naszą skuteczność najlepiej obrazuje podstrefa Białystok, którą w niespełna trzy lata zapełniliśmy bardzo ciekawymi inwestycjami. W stolicy województwa podlaskiego powstały nie tylko nowe miejsca pracy, ale również innowacyjne technologie i zachodnie systemy zarządzania- mówi Robert Żyliński, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Reklama

Suwalska SSE powstała 18 lat temu. Działalność w strefie prowadzi 81 firm z kapitałem polskim i zagranicznym (m.in. z Niemiec, Danii, Szwajcarii, Litwy, Ukrainy, Holandii i Szwecji). W firmach działających na terenach SSSE zatrudnionych jest ponad 6 tys. osób. W ubiegłym roku strefa wydała 10 zezwoleń (z czego trzy firmom zagranicznym z Ukrainy, Danii i Holandii).

W całej Polsce w ubiegłym roku firmy działające w 14 specjalnych strefach ekonomicznych zainwestowały przeszło 7,3 mld zł. W tym czasie wydano w sumie 253 zezwolenia na prowadzenia działalności gospodarczej na terenie SSE, co stanowiło prawie 15 proc. wszystkich ważnych zezwoleń wydawanych od początku funkcjonowania stref.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości