Reklama

W ten weekend ekspresowo pojedziemy na trasie do Warszawy

17/10/2018 14:49

Dobiegają końca przygotowania do udostępnienia kierowcom ostatniego odcinka drogi ekspresowej S8. Według rządowych zapowiedzi, w piątek 19 października, zostanie udostępniony do ruchu ostatni budowany odcinek Wyszków – Poręba, wieńczący budowę prawie 180 km trasy S8 Warszawa - Białystok.

- W najbliższych dniach, mam nadzieję, że w piątek 19 października, dwie jezdnie drogi ekspresowej S8 połączą Warszawę i Białystok. To historyczna chwila. Udostępnienie kierowcom ostatniego, 13-kilometrowego odcinka od Wyszkowa do węzła Poręba, domyka całą wybudowaną drogę ekspresową pomiędzy stolicą Polski a stolicą województwa. To zaś pozwoli połączyć Białystok z siecią dróg szybkiego ruchu w Polsce i Europie – powiedział dziś podczas konferencji prasowej w Wyszkowie minister infrastruktury A. Adamczyk. Ministrowi towarzyszył premier Mateusz Morawiecki.

Przez ostatnie 3 lata oddano do użytkowania przeszło 98 km nowo wybudowanych odcinków drogi ekspresowej pomiędzy Warszawą a Białymstokiem o wartości robót przekraczającej 3 mld zł. Razem z wcześniej wybudowanymi fragmentami S8 daje to prawie 180 km bezpiecznego połączenia drogowego pomiędzy oboma miastami – dwie jezdnie, pasy rozdzielające, pasy awaryjne, ogrodzenie zapobiegające wtargnięciu zwierząt, urządzenia ochrony środowiska. Dla kierowców oznacza to znaczną poprawę komfortu podróżowania i oszczędność czasu, dla mieszkańców miejscowości, przez które przebiegała DK8 - poprawę bezpieczeństwa i likwidację utrudnień związanych z uciążliwym ruchem tranzytowym.

Reklama

Budowa S8 na odcinku Wyszków – Poręba polegała na rozbudowie drogi krajowej nr 8 do parametrów drogi ekspresowej. Gruntownie przebudowano istniejącą jezdnię, a po jej wschodniej stronie dobudowano drugą. Wzdłuż trasy głównej zbudowano również drogi serwisowe.

Odcinek ten, podobnie jak sąsiedni fragment od węzła Poręba do obwodnicy Ostrowi Mazowieckiej, ma nawierzchnię z betonu cementowego (w sumie 29 km trasy o nawierzchni betonowej). Na pozostałej części S8 pomiędzy Warszawą a Białymstokiem kierowcy pojadą po nawierzchni bitumicznej.

Reklama

Budowa S8 na odcinku Wyszków – Poręba uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych (POIŚ 2014-2020) jako część projektu obejmującego wszystkie mazowieckie odcinki tej trasy od Wyszkowa do granicy województwa (38,5 km). Wsparcie unijne to 662,8 mln zł.

Odcinek S8 Wyszków - Poręba to fragment międzynarodowej drogi E67 i trasy Via Baltica łączącej Polskę z państwami bałtyckimi. W ubiegłym tygodniu została podpisana umowa na realizację ostatniego odcinka trasy Via Baltica. Odcinek S61 Łomża Zachód - Kolno, stanowiący fragment obwodnicy Łomży, zostanie udostępniony kierowcom pod koniec 2021 r.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości