Opady, które w ostatnim czasie przetoczyły się przez nasz region, spowodowały, że w rzekach jest coraz więcej wody. O ile Narew póki co nie stwarza zagrożenia, to o Jegrzni tego samego powiedzieć nie można.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało o przekroczeniach ostrzegawczych i alarmowych rzek.
W woj. podlaskim stan ostrzegawczy został osiągnięty na Biebrzy w Osowcu. W tym momencie stan wody to 405 cm. Z kolei stan alarmowy, czyli II stopień zagrożenia, odnotowano na Jegrzni w Rajgrodzie.
- W związku ze spływem wód opadowych w zlewni Biebrzy przewiduje się wzrosty stanu wody w strefie wody wysokiej, z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na Sidrze w Harasimowiczach i na Biebrzy w Dębowie. Obecne przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych będą się utrzymywały. Ważność od godz. 08:00 dnia 18.02.2022 do godz. 12:00 dnia 19.02.2022 r - podaje Podlaski Urząd Wojewódzki.
Reklama
Jeżeli chodzi o Narew, to najgorzej sytuacja wygląda w Wiźnie, gdzie rzece brakuje 10 cm do wprowadzenia stanu ostrzegawczego. W pozostałych miejscach, czyli Surażu, Strękowej Górze, Piątnicy czy Nowogrodzie - póki co nie ma powodów do niepokoju.