Od 1 września w gminie Miastkowo zostanie wprowadzony pilotażowy system oznaczania worków i pojemników na odpady za pomocą specjalnych kodów identyfikacyjnych. Rozwiązanie ma umożliwić lepszą kontrolę przestrzegania przepisów oraz usprawnić system gospodarki odpadami.
Gmina Miastkowo wprowadza nowy system recyklingu śmieci. Od 1 września mieszkańcy będą oznaczać worki i pojemniki specjalnymi naklejkami z kodem. Jest to spowodowane tym, że gmina nie osiągnęła odpowiedniego wskaźnika recyklingu i wprowadzony system jest jednym z działań naprawczych.
- Niespełnienie wskaźników skutkuje otrzymaniem kary i Gmina Miastkowo niestety też otrzymała taką karę. Zobligowaliśmy się do wprowadzenia programu naprawczego i chcemy dołożyć wszelkich starań, aby te wskaźniki na terenie naszej gminy były jak najwyższe - powiedziała Edyta Zawojska, zastępca wójta Gminy Miastkowo podkreślając, że nowy system nie jest skomplikowany i wymaga jedynie naklejenia odpowiedniej nalepki na pojemnik - to nie jest rewolucja. Wystarczy tylko nakleić naklejkę. Nie potrzeba specjalnego worka, nie trzeba zmieniać sposobu segregowania śmieci - dodała.
Reklama
Głównym celem wprowadzenia systemu jest potrzeba poprawy jakości segregacji odpadów. Ma on także umożliwić monitorowanie ilości i rodzaju oddawanych śmieci, a także ułatwić proces rozliczeń w systemie gospodarki odpadami.
Każde gospodarstwo otrzyma przypisane mu kody. Kody należy każdorazowo nakleić na właściwy worek lub pojemnik i pozostawić je nienaruszone podczas oddawania odpadów. Warto przypomnieć, że:
Kody będą przekazywane zgodnie ze złożoną deklaracją śmieciową, a odpady będą odbierane zgodnie z dotychczasowym harmonogramem. Osoby odbierające śmieci będą odczytywać dane z worków przy pomocy czytnika kodów. Każdy kod QR zawiera unikalny numer przypisany do danego gospodarstwa domowego, zgodnie ze złożoną deklaracją.
Okres pilotażowy potrwa do 31 grudnia 2025 r. Po jego zakończeniu zostaną przeanalizowane wyniki i zebrane opinie mieszkańców.