Wczoraj rolnicy z gminy Jedwabne mieli okazję świętować swoje doroczne święto dziękczynienia za pomyślne plony. Uroczystość, która odbyła się już po raz czwarty z rzędu, przybrała formę Dożynek Gminno-Parafialnych. W tym roku szczególne zaangażowanie wykazali mieszkańcy miejscowości Olszewo-Góra, którzy przygotowali piękny wieniec dożynkowy, symbolizujący wdzięczność za zbiory.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, po której uczestnicy, przy akompaniamencie kwartetu instrumentalnego z Zespołu Pieśni i Tańca “Podlaskie Kukułki” z Bielska Podlaskiego, udali się pod Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnem. Tam czekało na nich mnóstwo atrakcji, w tym stoły uginające się od pysznych słodkości i tradycyjnych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z całej gminy.
Burmistrz Jedwabnego, Adam Niebrzydowski, w ciepłych słowach zwrócił się do zebranych, dziękując rolnikom za ich trud i ciężką pracę. Podkreślił, że dożynki to nie tylko ważna uroczystość podtrzymująca polską tradycję, ale przede wszystkim okazja do wyrażenia wdzięczności rolnikom, którzy codziennie pracują na rzecz naszej samowystarczalności żywnościowej.
- Mamy za sobą trudny rok, gdzie susza odebrała nam część plonów. Pomimo to cieszymy się, będziemy Bogu dziękować. To, co dało się z pola zebrać, daje nam nadzieję, że przyszły rok będzie dużo lepszy – mówił podczas otwarcia dożynek burmistrz Adam Niebrzydowski. Dodał także, jak istotne jest wspieranie polskiego rolnictwa poprzez wybieranie rodzimych produktów, podkreślając, że w ten sposób każdy z nas przyczynia się do podziękowania rolnikom za ich ofiarną pracę.
Uroczystości towarzyszyły również występy artystyczne. Przed publicznością zaprezentował się koncertujący ksiądz Stefan Ceberek, a po nim mieszkańców gminy Jedwabne bawił zespół Bosman, który swoją muzyką porwał wszystkich do wspólnej zabawy.