Reklama

Dzikie składowiska odpadów. Zlikwidowano 6 takich miejsc

15/09/2021 08:40

W ciągu 8 miesięcy udało się zlikwidować 6 dzikich składowisk odpadów. Znajdowały się terenie takich gmin jak Piątnica, Nowogród, Miastkowo, Śniadowo czy Wizna. Najczęściej porzucane były np. odpady poremontowe, folie rolnicze, zużyte opony.

W lutym uruchomiona została grupa interwencyjno-wyjazdowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Delegatury w Łomży. Od tego czasu udało się zlikwidować 6 dzikich składowisk odpadów. Znajdowały się w takich gminach jak: Piątnica, Nowogród, Miastkowo, Śniadowo oraz Wizna. Dla porównania, w 2020 r., interwencje dotyczyły jedynie Łomży i dwóch gmin (Zbójna i Miastkowo). Najczęściej odpady były porzucane na wyrobiskach pożwirowych oraz na obszarach leśnych. 

- Najczęściej porzucone odpady nie posiadały cech pozwalających na identyfikację sprawcy ich porzucenia. Ponadto miejsca nie były wyposażone w monitoring wizyjny. W przypadku anonimowego porzucenia odpadów uważa się, że to władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości. W takiej sytuacji występujemy do wójta gminy bądź regionalnej dyrekcji ochrony środowiska z wnioskiem o wydanie decyzji nakazującej usunięcie odpadów - mówi Krystyna Janucik, kierownik Działu Inspekcji w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Białymstoku Delegaturze w Łomży. - Na przestrzeni lat obserwujemy wzrost aktywności obywateli w zgłaszaniu pojawiających się dzikich składowisk odpadów - dodaje.

Reklama

Najczęściej porzucane są odpady opakowaniowe, gruz budowlany, odpady poremontowe, folie rolnicze, zużyte opony, tworzywa sztuczne oraz odpady komunalne z gospodarstw domowych. 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama