Reklama

Ekonomia społeczna w praktyce [FOTO]

25/06/2026 16:18

O dobrych przykładach, współpracy i możliwościach rozwoju rozmawiano podczas Kawiarenki „Ekonomia Społeczna w Subregionie Łomżyńskim”, która odbyła się w Łomży. Wydarzenie zorganizowane przez Łomżyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej zgromadziło przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw społecznych, samorządów oraz instytucji realizujących usługi społeczne.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Centrum Usług Społecznych w Łomży, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piątnicy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Łomża, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Fundacji Fundusz Współpracy. Ich obecność potwierdziła znaczenie współpracy pomiędzy samorządami, instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi i przedsiębiorstwami społecznymi w budowaniu skutecznego systemu wsparcia mieszkańców.

Współpraca i partnerstwa dla rozwoju

Jednym z głównych tematów spotkania była współpraca różnych środowisk na rzecz rozwoju usług społecznych. O partnerstwie sektora publicznego z ekonomią społeczną mówił Andrzej Modzelewski, zastępca dyrektora

Reklama

 Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Swoje doświadczenia i dobre praktyki zaprezentowali również Tetiana Biriukova z Harmonia Piękna i Zdrowia non profit Sp. z o.o., Krystyna Jankowska z Fundacji „Mam Plan”, Monika Orłowska z Fundacji Może oraz Karolina Jabrzykowska-Szabłowska i Magdalena Mrozek z Łomżyńskiej Spółdzielni Socjalnej ARGENTA.

Prezentacje pokazały, że podmioty ekonomii społecznej skutecznie odpowiadają na potrzeby mieszkańców, jednocześnie tworząc miejsca pracy i rozwijając lokalne społeczności. Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń i budowania relacji pomiędzy przedstawicielami różnych sektorów działających na rzecz rozwoju społecznego regionu.

Reklama

Finansowanie ekonomii społecznej w praktyce

Istotną częścią wydarzenia była prezentacja instrumentów finansowych wspierających rozwój przedsiębiorstw społecznych i organizacji pozarządowych. Dorota Mackiewicz z Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawiła ofertę pożyczek dla sektora ekonomii społecznej.

Praktycznymi doświadczeniami podzielili się Kamil Karpik ze Spółdzielni Socjalnej KOFFISPORT oraz Marek Puchalski z Fundacji Dwa Serca, pokazując, jak pozyskane finansowanie pomogło rozwinąć działalność ich organizacji.

O możliwościach wsparcia rozwoju podmiotów ekonomii społecznej mówiła także Joanna Bancerz z Łomżyńskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. Z kolei Krzysztof Kozicki, Wójt Gminy Piątnica, przedstawił doświadczenia związane z realizacją programów „Premia Społeczna” i „Innowacje w Samorządzie”, wskazując na korzyści płynące ze współpracy samorządów z przedsiębiorstwami społecznymi.

Reklama

Spotkanie zakończyła prezentacja projektu „Ekonomia społeczna. Ludzka rzecz”, którą przedstawił Michał Bargielski z Fundacji Fundusz Współpracy. Podkreślał, że w ramach projektu promowane będą podmioty ekonomii społecznej z Łomży i okolic, a ich działalność oraz dobre praktyki będą prezentowane szerszemu gronu odbiorców.

Źródło: Mat. nadesłany Aktualizacja: 25/06/2026 16:21
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości