Reklama

Fundusz Gmin i Powiatów. 7 samorządów z dotacjami [FOTO, VIDEO]

20/04/2022 14:13

7 samorządów z naszego regionu otrzymało dofinansowanie z Funduszu Gmin i Powiatów. Pieniądze trafią do Łomży i Kolna oraz takich gmin jak: Nowogród, Wizna, Stawiski i Turośl. Skorzysta także powiat zambrowski. W dużej mierze środki te zostaną przeznaczone na remonty dróg.

W środę (20.04) 7 samorządów z subregionu łomżyńskiego otrzymało czeki symbolizujące wsparcie z Funduszu Gmin i Powiatów na bieżące inwestycje realizowane na ich terenie. Są to środki pochodzące z budżetu woj. podlaskiego. 

- My jako ten większy samorząd chcemy pomagać i wspierać gminy. I to robimy od paru lat. Chcemy to kontynuować. To duża kwota i duży wysiłek też dla samorządu, ale te pieniądze są bardzo potrzebne na współfinansowanie, na dofinansowanie różnych inwestycji gminnych, powiatowych - mówi wicemarszałek Marek Olbryś. - Staramy się tam, gdzie jest potrzeba te środki kierować równomiernie. Każda gmina, jeżeli nie obejmie jej dofinansowanie w tym roku, będzie miała w przyszłym roku dofinansowanie - dodaje.

Reklama

Tym razem największe pieniądze trafiły do Kolna. To 1,5 mln zł na przebudowę istniejącego stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego. 

- Mamy nadzieję, że powstanie piękny obiekt. Długo oczekiwany przez sportowców, jak i przez mieszkańców Kolna. Jesteśmy po drugim przetargu. Firma, która złożyła ofertę przetargową, zaproponowała kwotę prawie 2 mln zł - mówi Mirosław Bajorek, sekretarz miasta Kolno. 

Łomży z kolei przypadł 1 mln zł na budowę sali sportowej przy SP 5. 

- Miasto Łomża dba o infrastrukturę sportową. Cieszymy się niezmiernie z tego, że ta inwestycja jest już rozpoczęta. Został rozstrzygnięty przetarg. Póki co szukamy dodatkowych środków. Cieszy ten milion od marszałka woj. podlaskiego, który na pewno jest miastu potrzebny - zapewnia prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Reklama

Natomiast powiat zambrowski otrzymane 450 tys. zł przeznaczy na wymianę windy oraz remont w Szpitalu Powiatowym w Zambrowie. Pozostałe samorządy ulokują przyznane dofinansowanie w inwestycjach drogowych. Gmina Nowogród dostała na ten cel 900 tys. zł

- Jest to droga, która prowadzi do naszego skansenu kurpiowskiego, który tak naprawdę jest jednym z najczęściej odwiedzanych obiektów w woj. podlaskim, także naprawdę bardzo potrzebna inwestycja. Bez tych środków na pewno nie bylibyśmy w stanie zrealizować takiego poważnego zadania - przyznaje Grzegorz Andrzej Palka, burmistrz Nowogrodu.

Reklama

Gmina Stawiski rozbuduje i przebuduje drogę gminną Jurzec Włościański-Dobrzyjałowo. Czek opiewa na 800 tys. zł.

- Tak naprawdę jest to dofinansowanie dla dwóch gmin, gminy Stawiski i gminy Piątnica, bo to jest droga łącząca dwie gminy i dwa powiaty: powiat łomżyński i powiat kolneński. To jest ponad 5 km drogi. Jest to taki objazd w przypadku ewentualnych kolizji, wypadków na drodze S61. Jest to objazd dla gminy Stawiski, żeby dojechać do Łomży - wyjaśnia burmistrz Stawisk Agnieszka Rutkowska. 

Gmina Wizna z pomocą 780 tys. zł wyremontuje 6 miejscowych dróg. 

Reklama

- Dofinansowanie pozwoli nam zrealizować inwestycję, którą oszacowaliśmy na 1,2 mln zł. Przede wszystkim na drogi. Jest to 6 dróg lokalnych oraz wymiana opraw oświetleniowych. Jesteśmy już po pierwszych przetargach. Do końca lipca pierwsze inwestycje już będą zrealizowane. Zmieściliśmy się w wartościach kosztorysowych - cieszy się Mariusz Soliwoda, wójt gminy Wizna.

Listę samorządów z dofinansowaniem, które zostanie włożone w remonty dróg zamyka gmina Turośl, której władze woj. podlaskiego przyznały 600 tys. zł. 

Reklama

Fundusz Gmin i Powiatów został utworzony 3 lata temu.

Więcej w naszym materiale VIDEO.

 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości