Reklama

Już w sobotę ruszają „Ferie z WOT”

22/01/2025 13:47

Na dniach rusza kolejna edycja projektu „Ferii z WOT” w naszym województwie. Są to szkolenia podstawowe i wyrównawcze organizowane przez Wojska Obrony Terytorialnej. Podczas nich rekruci nauczą się obsługi broni, walki wręcz oraz strzelania. Kandydaci, chcący wziąć udział w projekcie i spędzić czas ferii zimowych w ciekawy sposób muszą zgłosić się do odpowiednich, według miejsca zamieszkania Wojskowych Centrum Rekrutacji.

Już niebawem rozpoczną się szkolenia podstawowe i wyrównawcze organizowane w czasie ferii zimowych tzw. Ferie z WOT. Co ciekawe nie różnią się one swoim programem od tych organizowanych w innych miesiącach. Szkolenia podstawowe trwają 16 dni, a wyrównawcze 8. Przez cały czas szkolenia przyszli żołnierze pozostają na terenie jednostek wojskowych - od dnia stawienia się na szkolenie do dnia złożenia przysięgi wojskowej.

Kto może wziąć udział w FERIACH Z WOT?

Projekt skierowany jest do osób, które ukończyły 18 lat, nie były karane, a także przejdą testy fizyczne i psychiczne.

Reklama

Jakie szkolenie wybrać?

Jeśli kandydat dopiero rozpoczyna swoją przygodę z wojskiem i nigdy wcześniej nie był żołnierzem, jego wybór powinien paść na szkolenie podstawowe. W jego trakcie nauczy się on m.in. obsługi broni, medycyny pola walki, taktyki, metod przetrwania w terenie czy musztry wojskowej, które dadzą mu podstawę do dalszego rozwoju w indywidualnym etapie szkolenia. Po 16 dniach rekrut złoży przysięgę wojskową i zostanie przydzielony do batalionu, w którym rozpocznie swoją służbę.

Natomiast jeśli kandydat posiada już doświadczenie związane ze służbą wojskową, to jego wyborem powinno być szkolenie wyrównawcze. To skrócony wariant szkolenia, w trakcie którego dostosowuje on swoje umiejętności do służby jako żołnierz lekkiej piechoty. Po ukończeniu szkolenia kandydat zostaje przydzielony do batalionu, w którym rozpoczyna swoją służbę.

Reklama

Kiedy rozpoczynają się szkolenia w ramach FERII Z WOT?

Terminy szkoleń podstawowych i wyrównawczych w ramach projektu FERIE Z WOT są ustalane przez Brygady WOT. Najczęściej szkolenia powiązane są z terminami ferii zimowych w odpowiednich dla Brygad województwach. W naszym województwie szkolenie rozpocznie się 25 stycznia i potrwa do 9 lutego 2025 roku. O aktualnych datach szkoleń informują rekruterzy WOT. Kontakt do rekrutera ze swojego  powiatu kandydat znajdzie tutaj: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Reklama

Jak wygląda proces rekrutacyjny na FERIE Z WOT?

Pierwszym krokiem kandydata powinien być kontakt z rekruterem WOT. Rekruter odpowie na wszystkie pytania dotyczące służby w Wojskach Obrony Terytorialnej, a także pokieruje do właściwego Wojskowego Centrum Rekrutacji (WCR). Numer telefonu oraz adres e-mail do rekrutera ze swojego powiatu kandydat znajdzie na specjalnej stronie internetowej pod adresem: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Krok drugi to przygotowanie wniosku o powołanie do czynnej służby wojskowej i złożenie go w odpowiednim WCR. Jeśli kandydat chce wziąć udział w szkoleniu podstawowym lub wyrównawczym w WOT, to jego rodzajem służby jest terytorialna służba wojskowa. Wniosek można pobrać tutaj: WNIOSEK.

Reklama

Po złożeniu wniosku procesem powołania kandydata do służby zajmuje się WCR. To tam przejdzie on badania lekarskie, wywiad z psychologiem oraz otrzyma kartę powołania. Na karcie powołania kandydat znajdzie datę, godzinę i miejsce stawienia się w jednostce wojskowej - to będzie dzień rozpoczęcia jego szkolenia.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości