Łomżyńskie MPK, w ramach przechodzenia na zeroemisyjną działalność, otrzyma elektryczne autobusy. Na początek będą to 2 pojazdy. Docelowo po ulicach naszego miasta ma jeździć 8 elektryków.
W czwartek (25.11) podpisana została umowa na dostawę elektrycznych autobusów miejskich. Na początek MPK w Łomży kupi 2 pojazdy. Mają być dostarczone w ciągu 12 miesięcy.
- Kombinowaliśmy, co zrobić żeby, jak najwięcej prądu, który będzie produkowany do zasilania autobusów i całej bazy, żeby to był prąd czysty, czyli z odnawialnych źródeł energii, stąd też były próby, chociażby takie proste próby, jak instalacja na przystanku autobusowym, gdzie zainstalowaliśmy panel fotowoltaiczny, wiatraczek, magazyn energii. Przystanek jest podświetlany, z gniazdami USB do ładowania różnych urządzeń elektrycznych, ale to było tylko po to, żeby sprawdzić jak to działa. No i wyszło nam, że w przypadku MPK wiatrak raczej nie będzie podstawowym urządzeniem do produkcji prądu. Jednak słońce jest tutaj dosyć dobrym źródłem do produkcji prądu. Stąd też rozwijamy ten kierunek - przyznaje Janusz Nowakowski, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży.
Reklama
Autobusy elektryczne, które pojawią się w naszym mieście, to produkty marki Yutong. Będą miały 12 metrów długości, klimatyzację, ładowarki USB i miejsce dla osób niepełnosprawnych.
- Na jednym ładowaniu mogą przejechać 400 km dziennie. Autobus przeznaczony jest dla ponad 70 pasażerów - mówi Marcin Kucharski, prezes zarządu Bus Next Poland.
Łomżyńskie MPK cały czas przygotowuje się na odbiór elektryków. Przebudowany będzie warsztat, a na kilku budynkach pojawią się panele fotowoltaiczne.
Autobusy będą kosztowały 5,6 mln zł. Część tej kwoty pokryje zewnętrzne dofinansowanie.