Mieszkańcy powiatu łomżyńskiego chętnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Najczęściej zgłaszamy przypadki przekraczania dozwolonej prędkości oraz spożywanie alkoholu w niedozwolonych miejscach.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się w naszym regionie sporym zainteresowaniem.
W tym roku na terenie powiatu łomżyńskiego zostało naniesionych 2213 zgłoszeń. Z kolei od początku funkcjonowania mapy (od lipca 2016 r.) było ich już 10 849.
- Zagrożeń wyeliminowanych było 1418. Te najczęściej zgłaszane dotyczą przekraczania dopuszczalnej prędkości, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, jak też nieprawidłowego parkowania. Najwięcej zgłoszeń zanotowaliśmy w sierpniu - było ich 251, najmniej w lutym – 125. Najbardziej aktywni na mapie są mieszkańcy gminy Piątnica, kolejna gmina to Jedwabne i gmina Łomża. Najmniej udzielają się mieszkańcy gminy Śniadowo i Wizna - informuje Urszula Brulińska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży.
Reklama
W praktyce korzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa sprowadza się do tego, że za pomocą interaktywnej strony obywatele przekazują informacje o zagrożeniach występujących w ich okolicy. Po czym policja te sygnały weryfikuje. Jeśli informacje okazują się prawdziwe, funkcjonariusze wprowadzają je na mapy. W ten sposób uzyskujemy wiedzę o kradzieżach, rozbojach, uszkodzeniach rzeczy, wymuszeniach, bójkach, pobiciach, oszustwach na wnuczka i na policjanta, przestępstwach na tle seksualnym, narkotykowych, gospodarczych, a także o zagrożeniach w ruchu drogowym i o wypadkach drogowych.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest online, również w wersji na urządzenia mobilne. Umożliwia nie tylko dodawanie informacji, ale też zdjęć oraz filmów.
Fot. KMP Łomża