W dniach 04-05 grudnia 2020 r., w Suwałkach odbyły się Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Pływaniu, w których udział wzięło 27 zawodników z łomżyńskiego klubu UKS Butterfly. Ponad 230 zawodników i zawodniczek, rywalizowało w 11 konkurencjach, z podziałem na kategorie wiekowe.
Łomżyńscy pływacy zdobyli aż 28 medali, z czego 9 złotych, 4 srebrne oraz 15 brązowych.
Najlepszym zawodnikiem łomżyńskiego klubu okazał się Filip Rudczyk (11 lat), który zdobył 4 złote medale we wszystkich swoich startach: 50 m i 200 m stylem dowolnym oraz 50 m i 100 m stylem grzbietowym. Podopieczny Bartosza Kutnego był bezkonkurencyjny wśród chłopców z rocznika 2009r. zdobywając tytuł najlepszego zawodnika, w klasyfikacji generalnej województwa podlaskiego (łączna liczba tzw. punktów FINA za wszystkie starty).
W ślady Filipa, poszła również Karina Kopańczyk (10 lat), która w kwalifikacji generalnej dziewcząt z rocznika 2010r. osiągnęła trzeci wynik w naszym województwie. Indywidualnie Karina zdobyła 3 brązowe medale, na dystansach: 50 m – styl grzbietowy, 50 m – styl klasyczny oraz 100 m – styl dowolny.
Mistrzowskie tytuły, w poszczególnych konkurencjach zdobyli także:
W kategorii 10 latków brązowy medal wywalczyła Weronika Mogielnicka (100 m grzbiet).
W kategorii 11 latków, medale zdobyli:
W kategorii 12 latków medale zdobyli:
W kategorii 13 latków, medale zdobyli:
W kategorii 14 lat i starsi, Dominik Skawski wywalczył srebro (200 m dowolny).
Suwalskie zawody były także debiutem dla najmłodszych łomżyńskich „Motylków”: Natalii Matulewicz, Damiana Domaszewskiego, Alicji Frąckiewicz oraz Laury Cekała. Wszyscy ustanowili wspaniałe rekordy życiowe, a także zdobyli doświadczenie na tego typu imprezie sportowej.
Skład łomżyńskiej drużyny pływackiej uzupełniali: Maja Dużyńska, Eliza Chrzanowska, Szymon Dębski, Łukasz Michalak, Jakub Chajęcki, Marcel Pachucki, Szymon Głodkowski oraz Igor Darmetko. W większości swoich startów osiągnęli również bardzo dobre wyniki, często plasując się „tuż za podium”.
Nie tylko liczne medale, ale też wspaniałe rekordy życiowe, było bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Z uwagi na trwającą pandemię, przez kilka miesięcy zawodnicy byli wyłączeni z treningów. Dla większości z nich był to pierwszy start w tym roku, co powodowało dodatkowy stres i niepewność - podkreślają wspólnie trenerzy Bartosz Kutny i Tomasz Drozdowski.
„W ubiegłym roku nasz klub reprezentowało 16 zawodników, którzy zdobyli 12 medali. W tym roku, pomimo trudności związanych z sytuacją epidemiologiczną oraz trudnościami związanymi z organizacją treningów pływackich, nasze Miasto reprezentowało 27 zawodników, którzy wrócili z 29 medalami. Dynamiczny progres jest widoczny i mam nadzieję, że w z roku na roku udowadniamy, iż pływanie jest perspektywiczną dyscypliną wśród dzieci i młodzieży, a Łomża może się stać znaczącym ośrodkiem pływackim w naszym regionie - dodaje prezes klubu Jarosław Szeremet.
Reklama
Przygotowanie i start łomżyńskich zawodników trenujących na co dzień w UKS Butterfly, był możliwy dzięki pomocy finansowej Miasta Łomża, a także przychylności Prezydenta Miasta oraz Dyrekcji MOSiR, dzięki którym młodzi, adepci pływania mogą regularnie trenować pomimo istniejących obostrzeń.