Komenda Miejska Policji w Łomży pragnie ostrzec o oszustach dzwoniących do mieszkańców Łomży.
- Ostrzegamy, że oszuści uaktywnili się i dzwonią do mieszkańców Łomży. Informują, że wnuczek czy córka spowodowali wypadek samochodowy i proszą o pieniądze, aby uniknąć odpowiedzialności karnej – pisze Urszula Brulińska z Komendy Miejskiej w Łomży.
Jak zareagować po takim telefonie?
Nie przekazuj pieniędzy ani nie podpisuj dokumentów, zadzwoń do osoby bliskiej lub pod inny znany Ci numer telefonu oraz powiadom Policję, dzwoniąc pod numer 112 lub 997.
Metoda „na wnuczka” to doskonały sposób na wyłudzanie pieniędzy od osób starszych. Oszuści wyszukują w książkach telefonicznych osoby o imionach, które mogą sugerować starszy wiek. Następnie dzwonią do swojej ofiary podając się za bliską osobę.
Metodę tę wymyślił Arkadiusz Ł., były szef doskonale zorganizowanej grupy przestępczej okradającej seniorów w Szwajcarii, Austrii oraz Niemczech.