Reklama

Miastkowo z pierwszym olejomatem w naszym województwie [FOTO]

10/10/2025 10:29

Zużyty olej nie musi szkodzić środowisku – może dostać drugie życie. W Miastkowie uruchomiono pierwszy w regionie olejomat, który pozwala w prosty sposób pozbywać się odpadów kuchennych i dbać o naturę.

W Miastkowie, z inicjatywy Gmina Miastkowo we współpracy z Zakładem Gospodarowania Odpadami w Łomży odbyła się konferencja prasowa poświęcona uruchomieniu pierwszego w województwie podlaskim olejomatu – urządzenia służącego do zbiórki zużytego oleju spożywczego.

- To kolejny krok w stronę czystszego środowiska i bardziej świadomej gospodarki odpadami w naszej gminie- piszą urzędnicy.

Olejomat to urządzenie, do którego mieszkańcy za pomocą specjalnych butelek mogą w bezpieczny sposób oddawać zużyty olej spożywczy z patelni, frytkownic, margarynę, masło, zepsute i przeterminowane oleje spożywcze, oleje z marynowanych produktów typu: sardynki czy suszonych pomidorów.

Reklama

Aby oddać zuzyty olej wystarczy pobrać aplikację na telefon, a następnie pobrać specjalną butelkę, którą po napełnieniu należy wrzucić do urządzenia.

Udział w programie wiąże się dodatkowo ze zbieraniem punktów, które dają realne korzyści dla użytkowników. Będzie można je wymienić na sadzonki drzew czy gadżety ekologiczne.

 Dlaczego warto?

Olej spożywczy jest szkodliwy dla środowiska, ponieważ zanieczyszcza wodę, glebę i powietrze, blokuje kanalizację, niszczy ekosystemy wodne, przyczynia się do wzrostu smogu, a także może zawierać szkodliwe substancje. Oddając olej do olejomatu, przyczyniasz się do jego ponownego wykorzystania np. do produkcji biopaliw.

Reklama

Olejomat znajduje się przy budynku Urzędu Gminy. Co ważne każdy może skorzystać z Olejomatu - nie tylko mieszkańcy gminy Miastkowo.

 

Źródło: UG Miastkowo Aktualizacja: 10/10/2025 15:42
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości