Do czego służą kosze na śmieci każdy chyba wie, a bynajmniej powinien wiedzieć. Co prawda często różnią się one rodzajem gromadzonych odpadów lub gronem odbiorców, do których są przypisane, niemniej jednak ich głównym przeznaczeniem jest zbieranie odpadów, co bezpośrednio przyczynia się do zachowania porządku wokół miejsca, w którym się znajdują. Tym większe zaskoczenie, a nawet zniesmaczenie budzi fakt, gdy ludzie – w szczególności dorosłe osoby dopuszczają się takich czynów, jak ten zarejestrowany przez monitoring należący do Parafii św. Wincentego a'Paulo w Zbójnej.
Czwartek 25 lipca godz. 14.08. Na parking przy cmentarzu parafialnym w miejscowości Zbójna wjeżdża samochód osobowy marki jeep. Kierujący białym, eleganckim autem dość szybko podjeżdża do znajdujących się w pobliżu wejścia na nekropolię koszy na śmieci. Dwie osoby wychodzą z jeepa. Mężczyzna wyciąga z bagażnika dość duże czarne worki zapełnione odpadami i wrzuca je do pojemników. W tym samym czasie jego towarzyszka podróży oddala się z „miejsca zdarzenia”, ale zaznacza tam swoją obecność wyrzucając z impetem - i to nie do kosza na śmieci rzeczy, które w danym momencie uznaje za zbędne. Następnie tak samo sprawnie jak kierujący wsiada z powrotem do auta, drzwi się zamykają, samochód odjeżdża.
Cała ta wyżej opisana sytuacja zarejestrowana przez parafialny system monitoringu wizyjnego po prostu bulwersuje – i to z kilku powodów. Po pierwsze, kosze znajdujące się przy parafialnym cmentarzu są ogólnodostępne, ale w domyśle – dla osób odwiedzających cmentarz i porządkujących groby swoich bliskich, a nie dla randomowych przejezdnych, czy też mieszkańców okolicznych domów chcących pozbyć się zalegających im odpadów. Po drugie, ostentacyjne wyrzucanie śmieci nie bezpośrednio do przeznaczonych na nie pojemników tylko obok nich to totalne niechlujstwo i świadectwo wystawione samemu sobie za ewidentny brak kultury osobistej. Po trzecie, celowe udanie się na cmentarz w takiej sprawie jak ta nagrana przez monitoring w Zbójnej jest przejawem wielowymiarowego braku szacunku i do miejsca i do ludzi, którzy się nim na co dzień zajmują i do całego lokalnego społeczeństwa, które z ogromną starannością dba o nie jako istotny element swojego dziedzictwa i pamięci regionalnej.
Warto wspomnieć, że nagranie udostępnione w mediach społecznościowych przez Parafię św. Wincentego a'Paulo w Zbójnej w zdecydowanej większości zbulwersowało jego odbiorców. Wśród nich są głównie, choć nie tylko parafianie, którzy nie kryją oburzenia zaistniałą sytuacją. W licznych komentarzach zachowanie przybyszy określają najczęściej krótkimi, ale dosadnymi słowami, które są objawem ich rozgoryczenia.