Po wielu latach Wojsko Polskie ponownie ćwiczy forsowanie Narwi w Nowogrodzie. Dziś na własne oczy mogliśmy zobaczyć, jak kilkudziesięciotonowe czołgi przejeżdżają po dnie rzeki. Ćwiczeniom przyglądał się gen. dyw. Jarosław Gromadziński – dowódca „Żelaznej Dywiji”.
Obiekt znajdujący się w Nowogrodzie na rzece Narew przywrócono do celów szkoleniowych Wojska Polskiego. Jak przekazał gen. dyw. Jarosław Gromadziński, po raz ostatni pokonywanie przeszkody wodnej odbyło się tu w 1985 roku.
- Ten obiekt był przez dłuższy czas nieużywany przez wojsko, ten teren wrócił do Skarbu Państwa i do Lasów Państwowych. 18. dywizja, 3 lata temu, jak zaczęła się rozwijać i formować w jednostki, to również zaczęła poszukiwać nowych obiektów szkoleniowych. - mówił gen. dyw. Gromadziński, dowódca „Żelaznej Dywizji”. - Ten obiekt spełnia wszystkie warunki do tego, aby dzisiaj współczesne wojsko mogło tutaj trenować (…). Dzisiejsze zajęcia są pierwszymi zajęciami dla wszystkich jednostek 18. Dywizji, ale również jednostek, które współpracują z nami.
Reklama
W Nowogrodzie ćwiczą m.in. załogi czołgów Leopard i T-72, transporterów opancerzonych ROSOMAK, bojowych wozów piechoty (BWP), samochodów opancerzonych BRDM oraz samobieżnych haubic Goździk. To ponad 40 egzemplarzy ciężkiego sprzętu oraz około 800 żołnierzy.
- Dla nas, dla czołgistów, to szkolenie jest taką wisienką na torcie - mówił gen. bryg Jarosław Górowski, dowódca 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. - Najtrudniejszą rzeczą jest przejście całego procesu przygotowania sprzętu i przede wszystkim ludzi do pokonania tej przeszkody wodnej. Rozpoczynamy cały ten proces od szkolenia w ośrodku szkolenia płetwonurków w Gdyni, gdzie żołnierze przechodzą badania na tolerancję tlenową, aby mogli bezpiecznie używać aparatów ewakuacyjnych w przypadku, jeżeli taka sytuacja ewakuacji by nastąpiła. Następnie – przejście szkolenia w ośrodku w Czarnem, gdzie na makiecie czołgu, w warunkach basenowych żołnierze szkolą się w opuszczaniu pod wodą i bezpiecznym powrocie na powierzchnię. Kolejnym etapem jest przygotowanie sprzętu, bo ten sprzęt jest bardzo skomplikowany. (…) Ten etap szkolenia jest już tym finalnym etapem. Cały ten proces, który był najtrudniejszy, mamy za sobą. – mówił
Reklama
Ćwiczenia żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej będą odbywały się w Nowogrodzie cyklicznie. To najmłodsza dywizja Wojska Polskiego, certyfikowana podczas tegorocznych ćwiczeń DRAGON-21. Jednostka spełnia wszelkie standardy NATO i jest kompatybilna z sojusznikami. W jej składzie znajduje się m.in. 18 Łomżyński Pułk Logistyczny.
Więcej w naszym materiale VIDEO