26 kwietnia 2026 roku, w wieku zaledwie 55 lat, na wieczną służbę odszedł śp. Bogdan Chętnik – wieloletni Sołtys Mątwicy, Komendant Gminny Związku OSP RP, oddany strażak i człowiek o wielkim sercu. Pozostawił po sobie pustkę, której – jak mówią mieszkańcy – nie da się niczym wypełnić.
Bogdan Chętnik był postacią instytucją. Przez lata łączył liczne funkcje publiczne z pasją do pomagania innym. Jako sołtys wsi Mątwica i były radny Rady Miejskiej w Nowogrodzie, zawsze stawiał dobro mieszkańców na pierwszym miejscu. Jednak to mundur strażacki był dla niego drugą skórą. Jako Komendant Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Nowogrodzie oraz Naczelnik OSP Mątwica, z ogromną determinacją walczył o rozwój jednostek ochrony przeciwpożarowej.
Najbardziej poruszające słowa płyną od jego najbliższych współpracowników – druhów z OSP Mątwica. Podkreślają oni, że Bogdan Chętnik nie był tylko przełożonym, ale przede wszystkim kolegą i budowniczym ich wspólnego domu.
– Odszedł człowiek, który swoim zaangażowaniem, poświęconym czasem współtworzył je od zera. Był kiedy zapadały decyzję o przeniesieniu remizy, budował to miejsce i remontował razem z nami. Wieloletni skarbnik pilnował, żeby wszystko się zgadzało. Później Komendant rozwiązywał niejasności, podejmował decyzje. Strażak, Sołtys, ale przede wszystkim kolega, z którym przy różnych akcjach pracach i zwykłych piątkowych spotkaniach spędziliśmy bardzo dużo czasu. I jak teraz się z tym pogodzić. To ile ten człowiek zrobił dla społeczności Mątwicy, gminy Nowogród a przede wszystkim OSP jest po prostu nie do opisania. Tak bardzo już brakuje i trudno sobie wyobrazić co dalej– wspominają ze smutkiem strażacy z Mątwicy.
Władze samorządowe Nowogrodu wspominają zmarłego jako społecznika o niezwykłej kulturze osobistej i życzliwości.
– Z wielkim bólem serca przyjęliśmy informację o odejściu śp. Bogdana Chętnika. Jako Komendant OSP z ogromnym zaangażowaniem zabiegał o rozwój jednostek strażackich, otaczając szczególną opieką swoją macierzystą jednostkę. Dbał o bezpieczeństwo oraz o godne warunki służby swoich druhów. Wierzymy, że nadal będzie wspierał swoją ukochaną Rodzinę oraz braci strażaków – napisał w pożegnaniu Burmistrz Nowogrodu Grzegorz Andrzej Palka wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Danielem Cwaliną.
Solidarność w bólu z rodziną zmarłego wyraziło również środowisko strażackie z OSP Nowogród, żegnając swojego Komendanta słowami: „Cześć Jego Pamięci! Niech św. Florian ma Go w swojej opiece”.
Msza Święta Pogrzebowa: odprawiona zostanie w środę, 29 kwietnia o godzinie 10:30 w Kościele pw. Narodzenia NMP w Nowogrodzie (poprzedzona wyprowadzeniem o godz. 10:00). Pochówek: po Mszy Św. na Cmentarzu Parafialnym w Nowogrodzie.
Rodzinie, najbliższym oraz wszystkim strażakom i mieszkańcom pogrążonym w żałobie składamy wyrazy najgłębszego współczucia.
