Środki w wysokości prawie 38 mln zł na budowę bulwarów nad Narwią w Łomży, to najwyższe zewnętrzne wsparcie na zadanie inwestycyjne, jakie w swojej historii otrzymało miasto. Dofinansowanie otrzymane z Polskiego Ładu to również jedno z najwyższych wśród samorządów porównywalnych do Łomży.
Jak tego typu dofinansowanie prezentuje się na tle innych miejscowości o podobnej wielkości?
Liczące 70 tys. mieszkańców Suwałki otrzymały 30 mln zł. Jeżeli przeliczymy to na jednego mieszkańca, to wyjdzie około 429 zł. Pobliska 53 tys. Ostrołęka otrzymała 22,5 mln zł (ok. 425 zł/mieszk.). Siedlce, w których mieszka 78 tys. ludzi dostały 14,4 mln zł (ok. 185 zł/mieszk.). 27 mln zł (ok. 444 zł/mieszk.) otrzymała Gmina Miasto Ełk zamieszkały przez 61 tys. osób.Prezydentem Stalowej Woli jest należący do Prawa i Sprawiedliwości Lucjusz Nadbereżny. Jego miasto, liczące 60 tys. mieszkańców, otrzymało 31,5 mln zł (ok. 525 zł/mieszk.), czyli mniej od naszego miasta pomimo podobnej wielkości miejscowości. Jeszcze mniejsze środki otrzymał liczący 63,5 tys. mieszkańców Zamość. Rządzony przez Andrzeja Wnuka samorząd otrzymał 23 mln zł (ok. 362 zł/mieszk.). Nie należy on co prawda do żadnej partii politycznej, jednakże popierany jest przez PiS i to startując z komitetu tej partii wygrał wybory w 2018 roku. Marcin Witko z Prawa i Sprawiedliwości od 2014 roku jest prezydentem Tomaszowa Mazowieckiego, zamieszkałego przez 61 tys. mieszkańców. Jego miasto z Polskiego Ładu otrzymało 18,9 mln zł (ok 305 zł/mieszk.).
Jak więc widać na powyższym przykładzie środki, jakie Łomża otrzymała w pierwszym rozdaniu rządowego Polskiego Ładu, w porównaniu do miast o podobnej wielkości są na wyższym poziomie.
Dotychczas w historii naszego samorządu najwyższe otrzymane dofinansowanie na zadania inwestycyjne dotyczyło projektów pn. „Usprawnienie drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży” na które w 2009 roku otrzymaliśmy 31,5 mln zł na oraz ponad 29 mln zł na „Zrównoważoną mobilność miejską” w 2020 roku.
Łomżyńscy radni PiS-u lobbowali za projektem spalarni za 300 mln zł, a jak się okazało, żaden z samorządów tak wysokiego dofinansowania nie uzyskał. Miasto Stołeczne Warszawa otrzymało 149 mln zł, czyli połowę tej kwoty.