Reklama

Prezes MPEC-u: Pan radny Domasiewicz domaga się wzrostu cen ciepła dla mieszkańców Łomży... Radny polemizuje!

08/07/2021 11:31

O komentarz do wypowiedzi radnego Dariusza Domasiewicza, zaniepokojonego stanem zarządzania spółki miejskiej MPEC, wyrażonej na łamach konkurencyjnego portalu, na podstawie sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa za 2020 rok – zapytaliśmy prezesa Radosława Żegalskiego.

- Nie chcemy zarabiać na naszych odbiorcach ciepła. Działalność ciepłownicza to swego rodzaju misja spółki – zapewniamy komfort cieplny tysiącom mieszkańców naszego miasta przy możliwie najniższej cenie ciepła. Zaplanowane przez nas wielomilionowe inwestycje mają pomóc nam w realizacji naszej polityki. Według mnie jesteśmy na dobrej drodze do jej urealnienia. 

Faktycznie odnotowaliśmy drugi raz z rzędu stratę na działalności podstawowej: 5 mln w 2019 i 3,5 mln w 2020 roku, ale nie odbiło się to w żaden sposób negatywnie na Spółce, a nasi odbiorcy ciepła zachowali w swoich portfelach łącznie 8,5 mln zł. W 2021 roku na działalności podstawowej nie powinniśmy odnotować już straty i jednocześnie nie chcemy podnosić cen ciepła. W 2022 roku powinniśmy zacząć zarabiać na produkcji energii elektrycznej.

Reklama

Krytykowanie tego stanu rzeczy przez radnego Domasiewicza według mnie oznacza jedno – Pan radny Domasiewicz domaga się wzrostu cen ciepła dla mieszkańców Łomży po to, żeby MPEC  nie odnotował strat na swojej podstawowej działalności. Bo czym pokryć straty jak nie podnoszeniem cen swoich usług? Obecnie zdecydowana większość MPEC-ów w Polsce właśnie to robi. Przykładem jest Zambrów, który ma już od nas ceny ciepła wyższe o ponad 25% i co kilka miesięcy je podwyższa. Nasze działania ustabilizowały ceny ciepła w Łomży mimo ogromnych kosztów za emisję CO2. Jak wspomniałem prowadzimy swoją politykę, mamy plan, wiemy co czeka nasze przedsiębiorstwo na kilka lat w przód. Proszę nam zaufać redaktorze. 

Mam nadzieję, że mieszkańcy naszego miasta zapamiętają jak rozumie dobre zarządzanie spółką MPEC pan radny Dariusz Domasiewicz – zakończył swoją wypowiedź Żegalski.

Reklama

Polemika radnego Domasiewicza z wypowiedzią prezesa Żegalskiego nadesłana dziś późnym popołudniem

Szanowny mieszkańcy Łomży,

W dniu 08.07.2021 roku ukazał się na portalu myLomza artykuł, w którym prezes w sposób absolutnie niezgodny z prawdą twierdzi, iż radny Dariusz Domasiewicz domaga się wzrostu cen ciepła dla mieszkańców Łomży. Nigdy takie słowa nie padły z moich ust co zostanie potwierdzone w sporządzonym protokole z posiedzenia  Komisji Gospodarki Komunalnej i Rozwoju. W dniu 05.07.2021r odbyła się Komisja Gospodarki Komunalnej na której jednym z punktów była analiza sprawozdania z działalności MPEC Sp. z o.o. za 2020 rok. Z otrzymanego materiału sporządzonego przez spółkę, który został przedstawiony członkom komisji  wynika, że spółka kolejny już rok  na swojej działalności podstawowej notuje bardzo dużą stratę finansową. W 2019r. - 5 mln zł , a w omawianym  2020r.  -3.422.966  zł. Ponadto z pozostałej działalności operacyjnej w 2020 roku również nastąpił duży spadek zysku z blisko 2 mln zł do zaledwie 425 tyś zł a więc mniejszy rok do roku o blisko 1,5 mln zł. Skoro spółka przez 2 lata przynosi stratę na działalności podstawowej  a bieżącą działalność finansuje z kredytu to jak traktować obiecanie przez Prezydenta i Prezesa spółki obniżki cen ciepła. Ogromną moja wątpliwość wzbudza również naliczona kara dla wykonawcy kotła na biomasę w wysokości 4,8 mln zł, która "podratowała" wynik spółki. Wcześniej zaprotokołowane deklaracje wskazywały na blisko 8 mln zł. Pomimo interpelacji składanych w tej sprawie do dziś nie otrzymałem odpowiedzi z czego wynikają różnice w tych liczbach. Pełniąc mandat radnego Miasta Łomży mam obowiązek i prawo zadawać pytania na temat funkcjonowania podległych miastu spółek  w interesie mieszkańców. Rozumiem, że moje pytania są niewygodne i w pewien sposób obnażają tworzony wizerunek sukcesu miasta Łomża na każdym polu. Natomiast rozwiązaniem problemu finansowego, który trapi spółkę nie powinno być szkalowanie radnego za to, że ocenia raport tylko szukanie rozwiązań, aby w przyszłości uniknąć strat, które  będą obciążać mieszkańców. Moje opinie wyrażane są na postawie materiałów, zestawień, sprawozdań, które otrzymuję za pośrednictwem biura Rady Miasta Łomża. Nie mam wpływu na przedstawiane w materiałach dane. Parafrazując Pana Prezesa mam nadzieję, że mieszkańcy Łomży  zapamiętają jak rozumiem dobre zarządzanie spółką MPEC.

Reklama

Z poważaniem

Dariusz Domasiewicz

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości