Na środowym posiedzeniu Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej zapadła bardzo ważna decyzja dotycząca rywalizacji w rozgrywkach III ligi od przyszłego sezonu. Prezes PZPN Zbigniew Boniek poinformował, że od sezonu 2018/2019 Pro Junior System nie będzie obowiązywał w rozgrywkach ekstraklasy, a środki zostały przeznaczone na III ligę.
Na każdą grupę III ligi zostaną przekazane środki pieniężne w wysokości miliona złotych. Zespół, który zwycięży otrzyma od PZPN 400 tysięcy złotych, druga drużyna 300 tysięcy złotych, trzecia 200 tysięcy złotych, a czwarta 100 tysięcy złotych.
Pro Junior System obowiązuje od sezonu 2016/2017 i dotychczas obejmował trzy klasy rozgrywkowe – ekstraklasę, I ligę oraz II ligę. Celem tego systemu jest przede wszystkim promowanie i wspieranie jakości szkolenia w klubach. Punkty dla klubów przyznawane są za występy młodzieżowców i wychowanków w zespołach seniorskich. Młodzieżowiec to zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21. rok życia oraz zawodnik młodszy.
Przelicznik jest bardzo prosty – każda minuta spędzona na boisku przez młodzieżowca przeliczana jest na punkty, w przypadku jeśli jest to wychowanek danego klubu punkty mnożone są x 2, a jeśli reprezentant kraju x 3. Aby zawodnik był klasyfikowany w zestawieniu Pro Junior System musi zagrać co najmniej 270 minut w 5 ligowych meczach.
Zmiany wprowadzone przez PZPN to niezwykła szansa dla rozwoju piłki nożnej w naszym mieście. Zgodnie z symulacją prowadzoną w obecnym sezonie ŁKS Łomża plasuje się na 2. miejscu w stawce pod względem gry młodzieżowców i wychowanków ustępując jedynie rezerwom warszawskiej Legii, która ma w składzie wielu reprezentantów młodzieżowych reprezentacji kraju. Równie dobre rezultaty w grze młodzieżowcami osiągają zespoły Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie oraz Polonii Warszawa. Natomiast poza wspomnianą czwórką reszta zespołów pozostaje daleko w tyle.
- Gdyby sytuacja powtórzyła się w kolejnym sezonie ŁKS otrzymał by ogromnym zastrzyk gotówki, wynoszący nawet 50% rocznego budżetu – mówi nam Łukasz Uściłowski, prezes Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926.
Na ten moment spośród wychowanków Klubu, którzy byliby brani pod uwagę przy ustalaniu klasyfikacji Pro Junior System w nowym sezonie są: Michał Tarnowski, Rafał Zalewski, Mateusz Drozdowski, Mateusz Mocarski czy Igor Cychol.
- Wydaje się, że decyzja podjęta przed sezonem aby postawić w Klubie przede wszystkich na zawodników młodych oraz wychowanków może przynieść klubowi wymierne korzyści. W przypadku utrzymania się w III lidze młodzi zawodnicy przystąpią do kolejnych rozgrywek jako zawodnicy ograni na tym poziomie rozgrywkowym. Zakładając, że także inne drużyny pokuszą się o walkę o duże pieniądze z PZPN-u, i zaczną stawiać na młodych piłkarzy kosztem tych bardziej doświadczonych ŁKS może także pokusić się o lepszy wynik sportowy niż w obecnym sezonie- dodaje Uściłowski.
Pro Junior System może być także szansą dla Młodzieżowego ŁKS-u. W momencie utrzymania drużyny na III-ligowym szczeblu rozgrywek seniorski ŁKS zaproponuje MŁKS-owi część środków z ewentualnej nagrody w Pro Junior System.
Poniżej link do konferencji prasowej prezesa PZPN Zbigniewa Bońska dotyczący m.in. zmian w Pro Junior System.
/p>