W niedzielę, 19 kwietnia, na terenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbył się finał wojewódzki konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. członkowie zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk i Jacek Piorunek.
W dniach 18–19 kwietnia na terenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbyły się Wiosenne Targi Ogrodnicze. Tegorocznej edycji targów towarzyszył finał regionalnego etapu konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”. Na poziomie regionalnym współorganizują go: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Jest to już 25. edycja ogólnopolskiej inicjatywy, która od ćwierćwiecza gromadzi twórców tradycyjnej żywności – pasjonatów pielęgnujących receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzięki temu przedsięwzięciu udało się już dotąd zidentyfikować ponad 45 tysięcy tradycyjnych i regionalnych specjałów ze wszystkich regionów Polski.
W tym roku konkurs po raz piąty rozszerzył swoją formułę. Oprócz podstawowych kategorii komisja oceniała również kategorię „Od pola do stołu”, stworzoną przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Przeznaczona jest ona przede wszystkim dla rolników oferujących swoje wyroby w ramach sprzedaży i dostaw bezpośrednich. W tej części oceniono cztery produkty zgłoszone bezpośrednio przez producentów. Wyróżnienie zdobyła plantatorka z Łomży - Teresa Wykowska, prowadząca gospodarstwo sadownicze z uprawą jabłek.
W kategorii produkt przyznano nagrody i wyróżnienia w kilku grupach. Wśród produktów pochodzenia zwierzęcego – mięsnych doceniono Międzynarodową Akademię Nauk Stosowanych w Łomży za kiełbasę łomżyńską oraz KGW Sami Swoi w Szczepankowie za smalczyk domowy. W kategorii produktów pochodzenia roślinnego – owocowych ponownie wyróżniono Teresę Wykowską za jabłuszka prażone, natomiast w grupie warzywnej nagrodę otrzymało KGW w Żelechach za buraczki kiszone z czosnkiem. W kategorii produktów zbożowych drugi raz doceniono KGW Sami Swoi w Szczepankowie za chleb na zakwasie. Wśród wyrobów cukierniczych wyróżnienia trafiły również do KGW Sami Swoi w Szczepankowie za ciastka kruche z maszynki oraz placek drożdżowy. W kategorii napojów regionalnych bezalkoholowych nagrodzono KGW w Żelechach za syrop z pędów sosny.