Reklama

Św. Roch czeka na turystów

19/08/2011 07:08

Na Niedzielę św. Rocha- patrona ogrodników, rolników, aptekarzy, lekarzy i opiekuna zwierząt domowych- zaprasza skansen kurpiowski w Nowogrodzie. Festyn "pod patronatem" świętego ma długą tradycję- pierwsza impreza została zorganizowana w 1995 roku.

W tym roku w Nowogrodzie zagrają dwie kapele- Świętokrzyska z Kielc i dobrze znana kapela Kurpiowska z Nowogrodu.

Podczas festynu zobaczymy pokazy pracy kowala, garncarza i wycinankarek. Stargany, jak co roku, będą uginać się pod eksponatami sztuki ludowej i rękodzieła. Artyści zaprezentują rzeźby, obrazy, zabawki, wycinanki, bursztyny, ceramikę, wiklinę, obrusy i koronki oraz przysmaki kuchni regionalnej - wiejski chleb, sery, pampuchy i piwo kozicowe.

W programie przewidziane zostały też tradycyjne konkursy- wspinanie się na słup, przybijanie gontów, czy bieg w "kurpiach".

Reklama

Plenerowy festyn rodzinny rozpocznie się w niedzielę, 21. sierpnia o godz. 10.00 i potrwa do wieczora.

Roch to żyjący w XIII lub XIV wieku (źródła nie podają pewnej daty) święty kościoła katolickiego. W swoim życiu wsławił się wieloma uzdrowieniami i opieką nad chorymi. Sam miał zostać cudownie uzdrowiony z dżumy. Jest patronem aptekarzy, lekarzy, rolników, ogrodników, chroni od zarazy i opiekuje się zwierzętami domowymi.

Przedstawiany jest często jako żebrak lub młody pielgrzym, z psem u boku. Jego atrybuty to pies trzymający w pysku chleb, anioł i torba pielgrzyma.

Reklama

To ulubiony święty reżysera Jana Jakuba Kolskiego- występuje w "Jasminum" i "Historii kina w Popielawach".

Jego wspomnienie obchodzone jest 16. sierpnia- wtedy w kościele katedralnym w Łomży przypada też odpust.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości