Organizowane cyklicznie przez MOSiR zawody za każdym razem cieszą się popularnością wśród młodych amatorów pływania. Nie inaczej było podczas II edycji "Podstawówki na fali H20" 2018/2019. Dzieciom kibicowali oczywiście ich rodzice.
Podstawówka na fali H2O to impreza pływacka, którą od kilku lat organizuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łomży, zachęcając tym samym dzieci i młodzież do aktywnego spędzania wolnego czasu. Priorytetem organizatorów jest przede wszystkim propagowanie zdrowego stylu życia i upowszechnianie pływania. Uczestnicy dodatkowo mogą uczyć się zdrowej rywalizacji i sportowego współzawodnictwa.
W niedzielnych zawodach zorganizowanych w Parku Wodnym przy ul. Wyszyńskiego brali udział uczniowie klas I-VIII szkół podstawowych. Konkurencje odbywały się w różnych kategoriach z podziałem na wiek oraz płeć. Uczniowie rywalizowali w stylach: klasycznym, motylkowym, grzbietowym i dowolnym.
Po oficjalnym otwarciu zawodów, jako pierwsi do rywalizacji przystąpili uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych, którzy zmierzyli się na dystansie 25 metrów. Część pozostałych uczestników również rywalizowała na tym samym dystansie, a starsi mogli spróbować swoich sił przepływając aż 50 metrów.
Najlepsi zawodnicy w poszczególnych konkurencjach otrzymali medale, ale przewidziano także nagrodę specjalną. Otrzyma ją zawodnik, który zgromadzi najwięcej punktów we wszystkich trzech edycjach. Kolejnej części cyklu możemy spodziewać się już w maju.