Reklama

Wojsko ćwiczy na poligonie w Nowogrodzie [FOTO]

26/09/2021 14:45

- Okazuje się, że w Nowogrodzie była kiedyś bardzo fajna przeprawa użyteczna dla wojska, a ten teren był oddany do Skarbu Państwa. Udało nam się go odzyskać - powiedział generał Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej w Polskim Radiu 24.

- Na nowo przywracamy Nowogród, rzekę Narew jako ośrodek szkolenia do pokonywania przeszkody wodnej, do nauki załóg, do przygotowania sprzętu. To jest bardzo złożona procedura i w przyszłym tygodniu odbędą się pierwsze duże zajęcia metodyczne pod moim kierownictwem. Chcę ujednolicić w całej Dywizji wykorzystanie tego obiektu do pokonywania przeszkody wodnej po dnie - poinformował dowódca. 

Jak dodał, "stawia na mobilność, na szybkość działania pododdziałów".

- Dla mnie modułem jest batalion. Musi on być szybki. Aby uzyskać tę mobilność, żołnierze muszą doskonalić swoje umiejętności - zwłaszcza pododdziały - w pokonywaniu przeszkód wodnych - powiedział. 

Reklama

- Jesteśmy na ścianie wschodniej, bardzo ważna jest więc synergia i współdziałanie z innymi jednostkami. Ten obiekt będzie dostępny również dla pododdziałów 16 Dywizji Zmechanizowanej. Zaprosiliśmy do współpracy również pułki rozpoznawcze, które także stacjonują na wschodzie. One też będą brały udział w tych zajęciach. Ich przygotowanie wymaga zaangażowania bardzo dużych sił, zwłaszcza inżynieryjnych - podkreślił. 

- Założyłem, że 18 Dywizja od samego początku stawia na mobilność, na manewrowość. A pokonywanie przeszkód wodnych jest jednym z tych etapów, które chcę doskonalić. Jeżeli będziemy to sukcesywnie trenować, to jest  kwestią kilku lat, aby opracować to do perfekcji. Potem będziemy szukać nowych obiektów do ćwiczeń - dodał gen. Jarosław Gromadziński. 

Reklama

Cały wywiad z generałem Jarosławem Gromadzińskim o 18 Dywizji Zmechanizowanej można posłuchać TUTAJ

Źródło: polskieradio.pl, fot. UM w Nowogrodzie

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości