Brak lekarzy – to jak wynika z podpisanego przez dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży pisma, główny powód zawieszenia działalności Oddziału Dziecięcego. Mimo zapewnień Jarosława Pokoleńczuka o poszukiwaniu kadry medycznej, efektów póki co brak. Prezydent Mariusz Chrzanowski, który wystosował do dyrekcji szpitala pismo z prośbą o jak najszybsze przywrócenie możliwości hospitalizacji najmłodszych zapowiada, że w najbliższym czasie spotka się w tej sprawie z marszałkiem województwa Arturem Kosickim.
W połowie listopada prezydent miasta Mariusz Chrzanowski wystosował list otwarty do dyrektora szpitala Jarosława Pokoleńczuka z prośbą o jak najszybsze podjęcie działań w celu uruchomienia Oddziału Dziecięcego w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży.
„Uciążliwości wynikające z jego braku od dłuższego czasu boleśnie odczuwają małoletni pacjenci z Łomży, a także okolicznych gmin, którzy stracili możliwość leczenia i przeprowadzania diagnostyki na miejscu” – pisał włodarz miasta.
W nadesłanej odpowiedzi, dyrektor łomżyńskiego szpitala Jarosław Pokoleńczuk poinformował, że dotychczasowe poszukiwania pediatrów, pomimo oferty dowolnej formy zatrudnienia i atrakcyjnych wynagrodzeń, nie przyniosły efektu. W piśmie czytamy także, iż nieliczni lekarze, którzy deklarowali się do pracy w Łomży, z nieznanych przyczyn rezygnowali.
“Problem braku Oddziału Dziecięcego traktowany jest przeze mnie priorytetowo i zapewniam, że podejmuję działania w kierunku jego uruchomienia” – czytamy w piśmie Jarosława Pokoleńczuka.
Oddział Dziecięcy w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży nie funkcjonuje od kwietnia ubiegłego roku. To - zdaniem prezydenta Mariusza Chrzanowskiego - stanowczo zbyt długo.
Rodzice małych pacjentów zmuszeni są ponosić niemałe koszty dojazdów do placówek znajdujących się w innych miastach, takich jak np. Białystok i Grajewo. Zdarza się, że nie posiadając własnego środka transportu, muszą poświęcić temu cały roboczy dzień, co jest dodatkowym obciążeniem finansowym. Hospitalizacja z dala od rodzinnego domu jest bowiem dla dzieci dodatkowym obciążeniem, a obecność bliskich może - zdaniem specjalistów - przyczynić się do skrócenia okresu terapii i szybszego wyzdrowienia.
Jak udało nam się dowiedzieć, prezydent Mariusz Chrzanowski w najbliższym czasie – wraz z przedstawicielami służby zdrowia, chce spotkać się w sprawie przywrócenia pediatrii w Łomży z marszałkiem województwa podlaskiego Arturem Kosickim.