Nie tak dawno Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości stała się Akademią Nauk Stosowanych, a już niedługo przemieni się w Akademię Łomżyńską. Ustawa w tej sprawie procedowana jest w parlamencie.
Akademia Nauk Stosowanych w Łomży ma stać się Akademią Łomżyńską od 1 czerwca br. Stosowna ustawa jest właśnie procedowana w parlamencie. Zmiana sprawi, że w Łomży nie będzie już dwóch „akademii nauk stosowanych”.
- Zmiana nazwy wynika z faktu awansu łomżyńskiej uczelni do wyższej ligi uczelni akademickich i uzyskaniu uprawnień do nadawania stopni doktora oraz doktora habilitowanego, co jest faktem bezprecedensowym w całej historii miasta. Wspomniane uprawnienia to zwieńczenie wieloletnich aspiracji łomżyńskiej uczelni państwowej – zapoczątkowanych jeszcze przez jej założyciela i pierwszego Rektora śp. prof. Kazimierza Pieńkowskiego – aby Łomża stałą się miastem akademickim, z uczelnią spełniająca kryteria wysokiej jakości badań naukowych, ale jednocześnie miastotwórczą i regionotwórczą – tłumaczy Jolanta Święszkowska, rzeczniczka ANSŁ.
Reklama
Rzeczniczka wyjaśnia, że ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce daje możliwość posługiwania się zwrotem „akademia” dwóm typom uczelni.
„Nazwą „Akademia Nauk Stosowanych” mogą posługiwać się uczelnie zawodowe (prywatne i publiczne, których jest w kraju ponad trzysta i stanowią około 75 procent krajowych uczelni ogółem) po uzyskaniu zgody ministra edukacji i nauki, w drodze decyzji administracyjnej (na podstawie art. 16 ust. 1a ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce). Z tej możliwości skorzystało wiele uczelni zawodowych w kraju, aby podnieść swój semantyczny prestiż. Nie zmieniało to jednak w żaden sposób ich realnego funkcjonowania i uszeregowania w gronie uczelni zawodowych. W skali kraju zdarzały się sytuacje, że podobne nazewnictwo w jednym mieście – ze zwrotem „Akademia Nauk Stosowanych” – przyjmowały więcej niż jedna uczelnia.” – dodaje Jolanta Święszkowska.
Reklama
Teraz ustawą zmieniającą nazwę „Państwówki” zajmie się Senat, po czym powinna trafić ona na biurko prezydenta RP.