Reklama

Akademia Nauk Stosowanych w Łomży (PWSIiP) zmienia nazwę. Znowu

16/03/2023 13:01

Nie tak dawno Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości stała się Akademią Nauk Stosowanych, a już niedługo przemieni się w Akademię Łomżyńską. Ustawa w tej sprawie procedowana jest w parlamencie.

Akademia Nauk Stosowanych w Łomży ma stać się Akademią Łomżyńską od 1 czerwca br. Stosowna ustawa jest właśnie procedowana w parlamencie. Zmiana sprawi, że w Łomży nie będzie już dwóch „akademii nauk stosowanych”.

- Zmiana nazwy wynika z faktu awansu łomżyńskiej uczelni do wyższej ligi uczelni akademickich i uzyskaniu uprawnień do nadawania stopni doktora oraz doktora habilitowanego, co jest faktem bezprecedensowym w całej historii miasta. Wspomniane uprawnienia to zwieńczenie wieloletnich aspiracji łomżyńskiej uczelni państwowej – zapoczątkowanych jeszcze przez jej założyciela i pierwszego Rektora śp. prof. Kazimierza Pieńkowskiego – aby Łomża stałą się miastem akademickim, z uczelnią spełniająca kryteria wysokiej jakości badań naukowych, ale jednocześnie miastotwórczą i regionotwórczą – tłumaczy Jolanta Święszkowska, rzeczniczka ANSŁ.

Reklama

Rzeczniczka wyjaśnia, że ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce daje możliwość posługiwania się zwrotem „akademia” dwóm typom uczelni.

„Nazwą „Akademia Nauk Stosowanych” mogą posługiwać się uczelnie zawodowe (prywatne i publiczne, których jest w kraju ponad trzysta i stanowią około 75 procent krajowych uczelni ogółem) po uzyskaniu zgody ministra edukacji i nauki, w drodze decyzji administracyjnej (na podstawie art. 16 ust. 1a ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce). Z tej możliwości skorzystało wiele uczelni zawodowych w kraju, aby podnieść swój semantyczny prestiż. Nie zmieniało to jednak w żaden sposób ich realnego funkcjonowania i uszeregowania w gronie uczelni zawodowych. W skali kraju zdarzały się sytuacje, że podobne nazewnictwo w jednym mieście – ze zwrotem „Akademia Nauk Stosowanych” – przyjmowały więcej niż jedna uczelnia.” – dodaje Jolanta Święszkowska.

Reklama

Teraz ustawą zmieniającą nazwę „Państwówki” zajmie się Senat, po czym powinna trafić ona na biurko prezydenta RP.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości