Z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zniknie prawie 7 milionów pojazdów, w tym ponad 7 tysięcy z Łomży. To rezultat zbliżającej się czystki, której celem jest usunięcie z systemu tzw. "martwych dusz" – pojazdów, które od lat nie są ani eksploatowane, ani formalnie wyrejestrowane.
Wszystkie pojazdy (oprócz zabytkowych i wolnobieżnych) zarejestrowane przed 14 marca 2005 r. i przez 10 lat nieposiadające ważnego badania technicznego lub opłaconego OC, zostaną usunięte z bazy CEPiK. Czystka nastąpi 10 czerwca.
Rok 2005 nie jest przypadkowy. Właśnie wtedy w życia weszła ustawa o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Narzucała m.in. monitoring dla każdego zezłomowanego pojazdu. Od 2005 roku przedsiębiorca, który złomuje pojazd, ma obowiązek przekazać stosowne oświadczenie o tym fakcie właścicielowi i urzędowi. Jeśli miesiąc od otrzymania takiego zaświadczenia, właściciel pojazdu nie wywiązał się z obowiązku wyrejestrowania pojazdu, pojazd był wyrejestrowany automatycznie, z urzędu. Przed 2005 rokiem takiej kontroli nie było. Spowodowało to ogromny bałagan w bazie CEPiK.
Celem jest uporządkowanie stanu prawnego pojazdów, co do których zachodzi istotne podejrzenie, że faktycznie już nie istnieją i nie poruszają się po drogach, jednak nie ma podstaw prawnych, które pozwoliłyby ich ostatnim właścicielom na wyrejestrowanie. Usunięcie z systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów tzw. "martwych dusz", niesie korzyści zarówno dla obywateli, którzy nie będą ścigani za brak OC w zakresie pojazdu, którego nie posiadają, a jednocześnie dane zgromadzone w systemie będą odzwierciedlały stan faktyczny liczby pojazdów.
Pojazd usunięty w powyższy sposób z bazy CEPiK może być ponownie zarejestrowany pod warunkiem, że spełnia wymogi określone w przepisach prawa o ruchu drogowym. Przede wszystkim, musi przejść pozytywnie badanie techniczne i posiadać ubezpieczenie OC. Właściciel pojazdu musi przedstawić do rejestracji dokumenty komunikacyjne.
Właściciele pojazdów, którzy dokonają powtórnej rejestracji, nie będą podlegali karze za brak OC za okres, w którym ubezpieczenie nie było opłacane.