Pracownia Hemodynamiki i Radiologii Zabiegowej Szpitala Wojewódzkiego w Łomży dołączyła do grona nielicznych placówek w Polsce wykonujących kompleksowe zabiegi na tętnicach wieńcowych, z zastosowaniem aterektomii orbitralnej.
Od października łomżyński szpital wykonuje nowe zabiegi kardiologiczne, pozwalające na leczenie pacjentów, którym wcześniej nie potrafiono pomóc. To duży postęp w leczeniu pacjentów z chorobami serca.
Silnie uwapnione blaszki miażdżycowe u chorych z przewlekłymi lub ostrymi zespołami wieńcowymi stanowiły ogromne wyzwanie dla współczesnej kardiologii interwencyjnej. Jednak nowo wykonywane praktyki pozwalają usuwać mechanicznie zwapniałe blaszki miażdżycowe niepodatne na standardowe leczenie.
W czasie zabiegu do tętnicy wieńcowej wprowadza się rotujący pierścień pokryty diamentami, który usuwa zwapniałe blaszki znajdujące się na ścianie naczynia. Unikalna budowa aterektomu daje możliwość leczenia tętnic wieńcowych o średnicy od 2,5 do 4 mm w zależności od ustawionej prędkości wiertła. Zastosowanie tej metody umożliwia skuteczne wszczepienie stentów wieńcowych i poprawę wyników odległych angioplastyki wieńcowej u pacjentów z masywnymi zwapnieniami obejmującymi cały obwód naczynia - tłumaczy dr Emanuel Korzeniec koordynator Pracowni Hemodynamiki i Radiologii Zabiegowej.
Reklama
W Pracowni Hemodynamiki Szpitala Wojewódzkiego w Łomży wykonywane są zabiegi z wykorzystaniem wszystkich najbardziej skutecznych metod leczenia zwapnień w tętnicach wieńcowych zarówno rotablacji, wysokociśnieniowych balonów, litotrypsji oraz od października także aterektomii orbitralnej.
Dzięki szerokiemu wachlarzowi technik oraz odpowiedniej kwalifikacji z zastosowaniem obrazowania wewnątrznaczyniowego jak IVUS czy OCT możemy bardzo skutecznie leczyć pacjentów, którym dotychczas nie potrafiono pomóc - poinformował dr Korzeniec.