Świąteczne dekoracje, zapach tradycyjnych potraw i ciepło ludzkiej życzliwości – to wszystko wypełniło Stary Rynek w Łomży podczas Łomżyńskiej Wieczerzy Wigilijnej. Wydarzenie przyciągnęło mieszkańców i gości, którzy przyszli, by razem poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Wieczór rozpoczął się wspólnym kolędowaniem z kapelą Dziki Sad, której muzyka dodała uroku świątecznemu spotkaniu. Harcerze Nadnarwiańskiego Hufca ZHP przekazali „Betlejemskie Światło Pokoju”, symbol jedności i nadziei, wprowadzając zgromadzonych w wyjątkowy nastrój.
- Życzę mieszkańcom Łomży przede wszystkim zdrowia, spokoju, radości z narodzin Pana Jezusa. Niech to będzie czas spędzony w gronie najbliższych Wam osób, w gronie przyjaciół, w gronie rodziny. A Nowy dwa tysiące dwudziesty piąty rok niech będzie czasem realizacji Waszych planów zawodowych i rodzinnych. A dla naszego miasta kolejnym rokiem rozwoju - mówił ze sceny prezydent Mariusz Chrzanowski.
Życzenia świąteczne złożyli również m.in. posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś, senator Marek Komorowski, radny sejmiku wojewódzkiego Marek Olbryś, przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Grzymała.
Biskup Janusz Stepnowski w swoim przemówieniu podkreślił potrzebę rozwoju demograficznego miasta.
- My jako mieszkańcy Łomży mamy świadomość, że potrzebujemy nowych istot ludzkich, i o to Pana Boga prosimy. Nieraz staram się zachęcać, nieraz słyszę, jak młode osoby przyjeżdżają gdzieś, czy to z Gdańska, czy z Warszawy i tu ostatecznie budują swoją przyszłość. Nieraz młodzież może się zachwycić tym wielkim miastem, ale w Łomży żyje się, być może mniej dostatnio, jak w Warszawie, ale żyje się spokojniej, żyje się wśród swoich i to jest najważniejsze. Swoi są wokół nas. Tak jak narodził się Jezus Chrystus. Józef i Maryja cieszyli się z tego nowego życia, a te Panie starsze jakby cieszyły się, jak gdyby przybył nowy wnuczek i wnuczka na pewno skakałyby do nieba, i tego życzę naszemu miastu i władzom. Czekamy na nowych uczniów w szkołach, na nowych studentów, na nowych mieszkańców tego pięknego i prastarego grodu - mówił biskup.
Kulminacją wieczoru było dzielenie się opłatkiem. Uczestnicy mieli również okazję skosztować tradycyjnych potraw wigilijnych, przygotowanych przez pracowników i podopiecznych Burs Szkolnych nr 1, 2, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 oraz Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.
Portal mylomza.pl transmitował Łomżyńską Wieczerzę Wigilijną: