Przy stale rosnących podwyżkach prądu i gazu za ciepło z miejskiej spółki nie zapłacimy jednak więcej. Jak twierdzi prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży, utrzymanie opłat na dotychczasowym poziomie jest możliwe dzięki inwestycji w kocioł biomasowy. Jednocześnie do MPEC-u trafia coraz więcej wniosków od mieszkańców z prośbą o przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej!
- Zdecydowanie się na paliwo biomasowe do produkcji ciepła zamiast węgla przynosi duże oszczędności. Wystarczy spojrzeć na cenę ciepła w taryfie dla Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, który to jako jedyny w MPEC-u jest obecnie zasilany w ciepło produkowane z gazu. Różnica w cenie sięga prawie 300%. Należy zauważyć, że gdyby nasza spółka zdecydowała się na produkcję ciepła z gazu, to rachunki za ciepło obecnie byłoby kilkakrotnie wyższe – wyjaśnia prezes Radosław Żegalski.
Nie wszyscy byli za ta inwestycją. Z protokołów z posiedzeń sesji oraz komisji Rady Miejskiej Łomży z 2018 i 2019 roku wynika, że radny Dariusz Domasiewicz podważał zasadność inwestycji przeprowadzonej przez miejską spółkę.
- „(…) Poprosił o wyjaśnienie dlaczego spółka tylko i wyłącznie brnie w te zrębki, a nie zdecydowała się na dywersyfikację chociażby o gaz i dlaczego z tych alternatywnych źródeł energii Prezes wybrał zrębki i jak się kształtują ceny dzisiaj węgla, gazu. Przypominał, że poprosił Prezesa o przygotowanie analizy jak byłby MPEC oparty o miks energetyczny czy o gaz, jak to wpływałoby na ceny, bo dzisiaj widzą, że gaz jest bardzo tani, w ciągu roku staniał o 50 %, to samo dotyczy węgla a ostatnią wizję, która Pan Prezes przedstawił, to była odwrotna sytuacja gaz był stosunkowo drogi, węgiel na historycznych maksimach.(…) – czytamy z protokołu nr XIV/18 z obrad XVI zwyczajnej sesji Rady Miejskiej Łomży, które odbyły się w dniu 28 sierpnia 2018 roku.
Poniżej z kolei przedstawiamy protokół nr 11/19 z posiedzenia Komisji Finansów i Skarbu Miasta z dnia 27 sierpnia 2019 roku.
- (…) Radny Dariusz Domasiewicz zabierając ponownie głos zwrócił się do Prezesa aby odniósł się cen zrębek i opcji, co by było gdyby iść w gaz. Prosi, aby na sesje przygotować taką symulację kosztów dotycząca gazu i zrębek.
W MPEC-u w latach 2017-2020 realizowany był projekt pn. „Rozbudowa Ciepłowni Miejskiej w Łomży o kocioł wodny o mocy 12,5 MW, z wykorzystaniem biomasy jako paliwa”. W 2020 roku rozpoczęły się prace przy zadaniu pn. „Rozbudowa instalacji energetycznego spalania paliw w Ciepłowni Miejskiej w Łomży o wysokosprawny układ kogeneracyjny oparty o kocioł biomasowy”. Ich zakończenie planowane jest w drugiej połowie tego roku. Inwestycje w biomasę sprawiły, że mieszkańcy podłączeni do miejskiej sieci ciepłowniczej nie odczują podwyżek.
Prezes Żegalski informuje nas, ze do MPEC-u trafia coraz więcej wniosków od mieszkańców z prośba o przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, którzy dostrzegają stabilność łomżyńskich cen ciepła. Dość wspomnieć, że na najbliższej sesji będzie podejmowany temat przesunięcia w budżecie miasta środków w wysokości 390 tys. zł na wykonanie sieci w budynku mieszkalnym przy ul. Rządowej 4a.