Hanka Bielicka, jedna z najbardziej charakterystycznych postaci polskiego teatru i kabaretu, nieodłącznie kojarzona była z ozdobnymi kapeluszami. W II LO pielęgnowana jest pamięć o tej niezwykłej artystce, która niegdyś uczęszczała do gimnazjum mieszczącego się w tym samym budynku. "Dzień Kapelusza" to inicjatywa nauczycielek języka polskiego, które kilka lat temu wpadły na pomysł uczczenia aktorki w oryginalny sposób. Choć pandemia na chwilę przerwała tę tradycję, teraz szkolna społeczność z radością ją wskrzesza.
Od 2020 roku "Dzień Kapelusza" na dobre zagościł w kalendarzu wydarzeń szkolnych. Dyrektorka II LO Jolanta Kosakowska, podkreśla, że zainteresowanie tym wydarzeniem stale rośnie:
– Z roku na rok coraz więcej uczniów angażuje się w przygotowanie kapeluszy i z wielkim entuzjazmem bierze udział w konkursie. Eksponujemy je potem na szkolnych korytarzach, a cała inicjatywa przypomina uczniom o bogatej historii naszej szkoły i jej związku z Hanką Bielicką – zaznacza Kosakowska.
Elementem obchodów jest też konkurs na najbardziej oryginalny kapelusz, w którym uczestniczy każda klasa. To szansa na kreatywne wyrażenie siebie i uczczenie dziedzictwa Bielickiej w artystyczny sposób. W tym roku przyznano ex aequo dwa pierwsze miejsca za kapelusze wykonane przez klasę 1B i 2B.
Pamięć o Hance Bielickiej towarzyszy szkole nie tylko podczas "Dnia Kapelusza". Były dyrektor placówki, Józef Przybylski, wspomina, jak po 1989 roku szkoła poszukiwała autorytetów. Choć patronką liceum ostatecznie została Maria Konopnicka, to Rada Pedagogiczna postanowiła nadać auli na pierwszym piętrze imię Hanki Bielickiej.
- W ten sposób mamy dwie kobiety patronki i Marię Konopnicką i Hankę Bielicką - tłumaczy były dyrektor. - Pamiętam, jak kiedyś wręczono jej kapelusz w II LO, założyła go na głowę i spontanicznie zaśpiewała ze mną refren "My z Łomży". To był moment, którego nie da się zapomnieć.