Reklama

Karatecy wciąż kolekcjonują mistrzowskie tytuły

20/10/2015 07:19

W minioną sobotę zawodnicy Łomżyńskiego Klubu Karate odnieśli ogromny sukces podczas Mistrzostw Polski Seniorów oraz Mistrzostw Polski Juniorów rozgrywanych w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Zawody, które odbyły się w Wieliczce, zgromadziły ponad 180 zawodników z 76 klubów zrzeszonych w Polskim Związku Karate.

Fenomenalnie zaprezentowała się Klaudia Lanczewska, która jako jedyna zawodniczka zdobyła dwa złote medale w obu konkurencjach rozgrywanych podczas mistrzostw. Najpierw triumfowała w układach (kata) otrzymując w pierwszej turze najwyższe noty w stawce 27 konkurentek. W turze finałowej, do której wchodziło osiem najlepszych zawodniczek zaprezentowała się równie dobrze, pewnie utrzymując pierwsze miejsce i zdobywając tytuł Mistrzyni Polski juniorek.

W drugiej konkurencji, w której Klaudia rywalizowała, czyli walki (kumite) +60 kg, nasza zawodniczka również nie dała szans swoim przeciwniczkom. Wszystkie pojedynki wygrała zdecydowanie już w pierwszych rundach, a w pojedynku finałowym udało jej się zakończyć walkę przed czasem po wykonaniu kopnięcia kolanem na tułów. Jest to o tyle wyjątkowe, że juniorzy walczą podczas zawodów w ochraniaczu na tułów tzw. hogo.

Reklama

Wygrana w dwóch konkurencjach była o tyle trudna, że nasza zawodniczka rywalizuje w kategorii ciężkiej, a szczególnie w układach jest wysoko oceniana dynamika. Klaudii udało się wypracować dużą dynamikę i szybkość w trakcie przygotowań, co z kolei pozwoliło na uzyskanie zdecydowanej przewagi nad rywalkami w walkach. Dwa złote medale dały jej tytuł najlepszej zawodniczki mistrzostw.

W tej samej kategorii (+60kg) rywalizowała inna nasza zawodniczka Kinga Polesińska, która również zaprezentowała się dobrze plasując się na 7 pozycji, punktowanej przez Ministerstwo Sportu. W układach nie weszła do finałowej ósemki, kończąc rywalizację na 12 miejscu. Kinga jest z młodszego rocznika (rywalizują 16 i 17-latkowie) co daje szansę na poprawę wyniku w przyszłym roku.

Reklama

Piotrowi Bejence nie dopisało sportowe szczęście. W stawce 34 zawodników w konkurencji układów uplasował się po pierwszej turze na 9. miejscu, pierwszym które nie dawało szansy rywalizacji w finale. Możliwe, że to wpłynęło na przegranie walki już w 1/16 turnieju w konkurencji walk +75 kg. Piotr zawalczył zdecydowanie poniżej swoich możliwości.

Kolejnym reprezentantem Łomży podczas mistrzostw był Maciej Tercjak, rywalizujący w konkurencji układów (kata) seniorów. W stawce kilkunastu zawodników zajął ostatecznie 4 miejsce ustępując tylko medalistom Mistrzostw Świata i Europy. Maciek jest jeszcze młodzieżowcem i jest to dobry prognostyk przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski Młodzieżowców, gdzie będzie bronił tytułu zdobytego przed rokiem.

Reklama

Wynik przede wszystkim Klaudii Lanczewskiej dał w efekcie tytuł Drużynowego Mistrza Polski teamowi z Łomży, ex aequo z drużyną z Suwałk. Nasza zawodniczka będzie reprezentowała Polskę pod koniec listopada podczas rozgrywanych w Tokio Mistrzostw Świata Open, tzw. "Olimpiada Karate". Zawody te są rozgrywane raz na cztery lata, startuje na nich ok. 200 mężczyzn i 50 kobiet wytypowanych podczas turniejów eliminacyjnych. Zwycięzca wśród mężczyzn lub kobiet jest tylko jeden.

W tym roku rywalizować będą też juniorzy. Klaudia ma w tym roku wyjątkową, unikalną możliwość rywalizacji po raz drugi na imprezie rangi Mistrzostw Świata. Wiosną tego roku zajęła 6. miejsce podczas MŚ juniorów. Doświadczenie m.in. z tych zawodów pozwala jej na odnoszenie sukcesów w Polsce i Europie.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości