Stowarzyszenie Przyjaciół Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi ogłosiło wyniki konkursu "Rozbetonujmy nasze miasto" zorganizowanego w ramach zadania publicznego pn. "Rozbetonujmy podlaskie miasta! - kampania edukacyjna o bioróżnorodności i usługach ekosystemowych" współfinansowanego ze środków Województwa Podlaskiego.
Celem inicjatywy było zwiększenie bioróżnorodności w przestrzeni miejskiej, rozszczelnienie miast, zwiększenie ich powierzchni chłonnej poprzez sadzenie roślin wieloletnich w miejscach zdominowanych przez beton, promowanie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców oraz integrację lokalnych społeczności i zaangażowanie mieszkańców w działania związane z zazielenianiem miast.
Wyzwanie konkursowe polegało na zaplanowaniu i przeprowadzeniu mini-inicjatyw związanych z wprowadzeniem roślin wieloletnich do otoczenia miejskiego – oczywiście z wyłączeniem gatunków inwazyjnych. Zadaniem uczestników było również udokumentowanie swoich działań poprzez różne formy – od zdjęć i reportaży, po filmy, wiersze czy zagadki.
Wszystkie nadesłane prace, które zostały poddane ocenię wyróżniały się niezwykłą pomysłowością i zaangażowaniem! Wśród konkursowych propozycji znalazły się różnego rodzaju gry terenowe, krzyżówki, scenariusze lekcji, bajki i wiersze, a każdy z projektów na swój sposób uświadamiał problem betonozy i potrzebę dbania o zieleń w naszych miastach.
Laureaci konkursu otrzymają nagrody: aparaty fotograficzne z kartami pamięci, aby mogli dokumentować piękno przyrody wokół nas, a wyróżnieni - zestawy narzędzi ogrodniczych, które pomogą im realizować kolejne "zielone" projekty.
Nagrody główne przyznano następującym projektom:
I miejsce - „Zabluszczenie” – autor p. Piotr Siwik,
II miejsce - „Małymi kroczkami” – autor p. Hanna Jabłońska,
III miejsce - „Fioletowy zawrót głowy” – autor p. Marek Chojnowski.
Wyróżnienia przyznano następującym projektom:
- „Babcine irysy w mieście” – autor p. Agnieszka Lesiecka,
- „Jak sosenka trafiła do betonowego miasta” – autor p. Agnieszka Zawadzka,
- „Rozchodzony rozchodnik” – autor p. Paweł Chojnowski.
Nagrodę Dyrektora Parku, jako patrona honorowego przyznano p. Andrzejowi Marciniakowi za inicjatywę pn. „Zielony, magiczny ogród”.