Od dzisiaj (6.05) miasta mogą uruchamiać systemy rowerów miejskich. Obowiązujący wcześniej zakaz wprowadzono w ramach szeregu obostrzeń w związku z sytuacją epidemiczną w Polsce. Niestety, mieszkańcy Łomży z popularnych ŁoKeRów w tym roku nie skorzystają.
- W związku z pandemią koronawirusa uruchomienie sytemu roweru miejskiego w Łomży na takich zasadach, w jakich on funkcjonował w poprzednich latach, nie jest obecnie możliwe oraz w tym roku nie jest już przez samorząd planowane - odpowiada nam na zadane pytanie Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży.
Nadzieja mogłaby przyjść z zewnątrz. Jeśli znajdzie sie zainteresowana firma zewnętrzna, to nie jest wykluczone, że na bazie istniejącej Łomżyńskiej Komunikacji Rowerowej, system zostanie przez nią uruchomiony na zasadach wyłącznie komercyjnych.
Mieszkańcy naszego miasta dość często korzystali z ŁoKeR-ów. W ubiegłym roku zarejestrowanych w systemie było prawie 3442. użytkowników. W okresie od 26 kwietnia do 5 listopada wygenerowali oni 26.953 wypożyczeń na łącznie 10.403 godziny i 45 minut. Średnio jedno wypożyczenie trwało 25 minut. Największą popularnością użytkowników cieszyły się stacje zlokalizowane przy Galerii Łomża (3097 wypożyczeń i 2920 zwrotów), Orliku przy ul. Katyńskiej (3015 wypożyczeń i 2796 zwroty) oraz Alei Park (2469 wypożyczeń i 2559 zwroty).
Korzystanie z "rowerów miejskich dostępnych publicznie zgodnie z regulacjami określonymi przez miasta, gminy lub powiaty" zabronione było do 5 maja 2020 roku. Zakaz wprowadzono w ramach szeregu obostrzeń w związku z sytuacją epidemiczną w Polsce.