Zgodnie z planowanym rozporządzeniem Ministerstwa Sprawiedliwości ma zająć się ściganiem i zwalczaniem mowy nienawiści. Jeden z takich zespołów ma powstać w Prokuraturze Rejonowej w Łomży.
Jak przekazały ostatnio OKO.press i wyborcza.pl minister sprawiedliwości Prokurator Generalny Waldemar Żurek planuje w 13 prokuraturach powołać specjalne zespoły, które będą zajmować się ściganiem mowy nienawiści.
- Stosowne rozporządzenie jest przygotowywane. Wyznaczone jednostki będą mieć specjalizację w ściganiu hejtu. To będzie dotyczyło szeroko pojętego hejtu. Bez znaczenia, czy ofiarami są Ukraińcy, Żydzi, Romowie, czy polski obywatel, który ma inne poglądy – wskazał w rozmowie z serwisem OKO.press minister sprawiedliwości Waldemar Żurek.
Reklama
Jeden z takich zespołów ma powstać w Prokuraturze Rejonowej w Łomży.
- Prokuratura z Łomży miałaby być wyznaczona do prowadzenia wszystkich spraw dotyczących tzw. mowy nienawiści z całego regionu białostockiego. Byłyby to wszystkie sprawy z właściwości prokuratur okręgowych z Łomży, Białegostoku, Suwałk, Olsztyna i Ostrołęki- wskazuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łomży, Dorota Leszczyńska.
Prokurator wskazała przy tym, że do tej pory Prokuratura Rejonowa w Łomży zajmowała się już podobnymi sprawami z okolicznych prokuratur rejonowych.
Projekt rozporządzenia trafił do Prokuratury Okręgowej w Łomży, która negatywnie zaopiniowała projekt.
- To była negatywna opinia z uwagi na to, że niektóre prokuratury rejonowe z okręgu olsztyńskiego są oddalone o wiele kilometrów od prokuratury łomżyńskiej i w momencie prowadzenia spraw wymagających natychmiastowego zastosowania środków zapobiegawczych to byłoby to bardzo utrudnione- powiedziała Dorota Leszczyńska dodając, że generowałoby to też spore koszty.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez media odpowiednie rozporządzenie miałoby wejść w życie w lutym 2026 roku.