Rozliczając się za 2019 r. podatnicy w województwie podlaskim zapłacili 2,414 mld zł podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i było to o 64 mln zł więcej niż przed rokiem. W Łomży dochód powyżej miliona wykazało "tylko" 90 podatników. Rok temu takich osób było 91.
Izba Administracja Skarbowa w Białymstoku podsumowała kampanię rozliczania PIT-ów przez urzędy skarbowe. Urzędnicy zaznaczają, że w tym roku miała ona nietypowy przebieg. Pandemia koronawirusa sprawiła, że podatnicy mieli więcej czasu na złożenie swoich zeznań.
Rozliczając się za 2019 r. podatnicy w województwie podlaskim zapłacili 2,414 mld zł podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i było to o 64 mln zł więcej niż przed rokiem. W tej grupie byli też podatnicy, którzy wykazali dochód powyżej miliona złotych.
- Takich osób było w tym roku aż 859, podczas gdy rok wcześniej dochodami powyżej miliona złotych mogło pochwalić się „tylko" 758 osób. Najwięcej takich podatników było w Białymstoku i okolicach – 462 (o 74 więcej niż przed rokiem), w Łomży – 90 (o jednego mniej niż przed rokiem) i w Suwałkach – 64 (o 7 mniej niż przed rokiem) - przekazuje IAS w Białymstoku.
Z podsumowania białostockiej Izby Administracji Skarbowej wynika, że największy dochód związany był z prowadzoną działalnością gospodarczą (osoby składające PIT-36 i PIT-36L).
- Najlepiej zarabiającym przedsiębiorcą okazał się podatnik z dochodem w wysokości ponad 34,6 mln zł. Natomiast najwyższy dochód z obrotu papierami wartościowym, jaki wykazał podatnik w PIT-38 wyniósł ponad 12 mln zł. Z kolei wśród najbardziej popularnych PIT-37, które składają najczęściej osoby zatrudniane na umowę o pracę, rekordowy dochód wyniósł ponad 4 mln zł. - informują urzędnicy.
Ile zarobiliśmy za granicą, ile musieliśmy oddać fiskusowi, a ile podatku nam zwrócono? KAS podaje, że przed rokiem dochody z zagranicy wykazało blisko 13 903 podatników. W tym roku zrobiło to 13 282 podatników, którzy wykazali łącznie ponad 553 mln dochodów uzyskanych poza granicami Polski. Przed rokiem, ci którzy zarabiali za granicą przywieźli łącznie ponad 530 mln zł.
- Interesujące dane dostarcza także analiza dopłat i zwrotów. W blisko 95 tys. zeznań wykazano niedopłatę i w związku z tym podatnicy musieli dopłacić fiskusowi prawie 216 mln zł. Dużo więcej było jednak zwrotów. W 337 tys. zeznań podatnicy wykazali, że to urząd skarbowy powinien zwrócić im nadpłatę, a jej łączna kwota to 380 mln zł - podaje IAS w Białymstoku.
Rekordowa kwota zwrócona podatnikowi to ponad 786 tys. z (rok temu było to aż 2,5 mln zł). Rekordowa dopłata wyniosła z kolei ponad 3,5 mln zł (w ubiegłym roku 4,5 mln zł)
- Od kilku lat podatnicy najchętniej korzystają z ulgi na dzieci. W tym roku liczba dzieci, na które odliczono ulgę wyniosła 186 726 i było to o 7 326 dzieci więcej niż przed rokiem. Na drugim miejscu, ze względu na popularność, była ulga rehabilitacyjna, a na trzecim nowość, czyli ulga termomodernizacyjna.

Źródło: IAS Białystok