Poznaliśmy zwycięzców konkursu "Zasmakuj w Łomży", który już po raz trzeci organizowany był przez Miasto Łomża we współpracy z Gminą Nowogród i Gminą Piątnica. Jego celem była promocja regionalnego dziedzictwa kulinarnego podtrzymującego i rozpowszechniającego miejscowe produkty oraz tradycyjne potrawy.
Spośród 12 ocenianych dań i potraw najlepsze okazało się piwo kozicowe, które przygotował Kazimierz Jankowski. Laureat konkursu otrzymał czek na kwotę 2 tys. zł. Na podium znalazły się również przepisy Aliny Jankowskiej "Niedzielny placek" na wyśmienitą babkę drożdżową oraz pampuchy z jabłkami Magdy Tyszki.
- Promując miasto Łomża i cały subregion łomżyński hasłem "Zasmakuj w Łomży" zachęcamy do życia w naszym regionie, do pozostania w nim młodych, aby tu mogli się rozwijać. Poprzez pryzmat różnych sfer życia pokazujemy kulturę, gospodarkę, sport ale i kuchnię. Już samo hasło "Zasmakuj w Łomży" kojarzy się jednoznacznie ze smakiem, kulinariami, co było inspiracją do organizacji konkursu. Pokazał on, że regionalna kuchnia ma bogatą tradycję, a naszym obowiązkiem jest gromadzenie nadesłanych przepisów, aby przekazać je następnym pokoleniom poprzez wydanie książki kucharskiej – mówił prezydent Miasta Mariusz Chrzanowski dziękując jednocześnie wszystkim uczestnikom udziału w kulinarnym współzawodnictwie.
Oceniając przepisy członkowie jury brali pod uwagę wierność tradycji zgłoszonych receptur oraz składniki, które zostały użyte do przygotowania potraw.
fot. Łukasz Chełchowski