Kaja Kurpiewska, Filip Rudczyk, Eliza Chrzanowska i Igor Darmetko, podopieczni trenera Bartosza Kutnego reprezentowali Łomżę, na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych (14, 15 lat) w Pływaniu. Zawodnicy UKS Butterfly, a w szczególności 14-latkowie, zaprezentowali się znakomicie. Filip Rudczyk płynąc stylem grzbietowym wywalczył aż 3 finały „B”: na dystansie 50 m - zajął 5 miejsce (15 w Polsce), na 100 m - 7 miejsce (17) zaś na dystansie 200 m - 9 miejsce (19). Kaja Kurpiewska, w tym samym stylu na dystansie 50 m awansowała do finału „B”, w którym zajęła ostatecznie 10 miejsce (20).
W dniach 08-10 grudnia 2023r. odbyły się Zimowe Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych na „krótkim” (25 m) basenie. Są to najważniejsze zawody organizowane przez Polski Związek Sportowy, dla tych kategorii wiekowych w drugiej części sezonu startowego. Zawodnicy z rocznika 2009 startowali w Poznaniu, natomiast rok starsi koledzy, w Gliwicach. W Poznaniu wystartowało 435 zawodników ze 132 klubów, zaś w Gliwicach 449 ze 134 klubów.
Ekipa 14-latków składała się z: Kai Kurpiewskiej i Filipa Rudczyka, zaś 15-latkowie wystąpili w składzie: Eliza Chrzanowska i Igor Darmetko. Wymienieni pływacy trenują pod opieką Bartosza Kutnego i Piotra Arnisty, odpowiedzialnego za przygotowanie motoryczne.
Zawody odbywały się w formule porannych eliminacji, w których zawodnicy walczyli o awans do wieczornych finałów. Aby w nich wystąpić, trzeba była pokonać kilkudziesięciu, a nawet setki startujących rywali w danej konkurencji. Najlepsza 10-tka pływaków z eliminacji awansowała do Finału „A”, zaś ci, którzy zajęli miejsca od 11-tego do 20-tego, rywalizowali w Finale „B”. Tak więc już sam awans do finałów jest sporym osiągnięciem, gdyż meldują się tam najlepsi w Polsce młodociani pływacy, a różnice czasowe, szczególnie na krótszych dystansach, liczone są w dziesiętnych sekundach.
Najwyższą formę sportową zaprezentowali 14-latkowie, którzy w Poznaniu nie tylko pobili swoje rekordy życiowe, ale też pokazali, że osiągnięte wyniki stawiają ich w gronie czołowych grzbiecistów ze swojego rocznika w Polsce !
Filip Rudczyk wywalczył awans aż do trzech finałów „B”. Najlepiej zaprezentował się w konkurencji 50 m stylem grzbietowym. Poprawiając rekord życiowy, awansował do wieczornego finału B, w którym po raz kolejny poprawił „życiówkę” i z czasem 28,74 sek. uplasował się ostatecznie na 5 miejscu, co oznacza 15 miejsce w Polsce ! Na dystansie 100 m było podobnie. Rano pobił rekord życiowy, o prawie 1 sek. i z ostatnim czasem awansował do finałów. Tam popłynął jeszcze szybciej (o 0,5 sek.) i wyprzedzając 3 rywali, zajął ostatecznie 7 miejsce (17 w Polsce). W tym samym stylu, ale na dystansie 200 metrów w finale B, łomżyński pływak zajął 19 miejsce poprawiając swój rekord życiowy, aż o 4 sekundy.
Kaja Kurpiewska uzyskała awans do jednego finału B. W konkurencji 50 m stylem grzbietowym, awans wywalczyła po pięknej walce, ustanawiając rewelacyjny rekord (31,92 sek.) W wieczornym finale nie udało poprawić się tego wyniku i ostatecznie zajęła Ona 10 miejsce, co oznacza również 20 miejsce w Polsce ! Warto również odnotować rewelacyjny start Kai na dystansie 50 m w stylu dowolnym, w którym z czasem 28,50 sek. zajęła 23 miejsce na 110 startujących. Do finału „B”, zabrakło Kai…0,3 sek. Oznacza to, że Kaja jest 23-cią, najszybszą 14-latką w Polsce !
Nasi 15-latkowie nie awansowali do finałów Mistrzostw, mimo tego, że również poprawiali swoje rekordy życiowe.
Eliza Chrzanowska najlepiej zaprezentowała się w konkurencji 200 m w stylu grzbietowym, gdzie uplasowała się na 28 miejscu. W sprintach (50 m) stylu dowolnego i grzbietowego zajęła dalsze miejsca.
Igor Darmetko ustanowił aż 3 rekordy życiowe: na 200 m w stylu zmiennym, 100 m w stylu motylkowym oraz 50 m w stylu dowolnym. Niestety, również i jemu nie udało się awansować do finałów.
- Występ swoich podopiecznych oceniam bardzo dobrze. Osiągnięte rezultaty, szczególnie Filipa i Kai są naprawdę bardzo dobre i stawiają ich w gronie najlepszych pływaków, a w zasadzie grzbiecistów - z rocznika 2009r. - w Polsce. Osiągnięte wyniki należy oceniać, biorąc pod uwagę to, że większość rywali, to często już uczniowie Szkół Mistrzostwa Sportowego, którzy trenują dużo więcej i intensywniej. Nasi pływacy są jeszcze bardzo młodzi i na cięższe obciążenia, mają jeszcze czas. Dla mnie jako trenera najważniejsze jest to, że robią stały progres, a przede wszystkim cieszą się pływaniem. To napawa optymizmem, że będą kontynuowali swoją przygodę ze sportem jeszcze wiele lat - podsumowuje Bartosz Kutny, trener pływaków.
Reklama
Jarosław Szeremet, prezes UKS Butterfly dodaje: „Cztery finały „B” to dotychczas najlepsze osiągnięcie łomżyńskiego klubu. Oznacza to, że nasi 14-latkowie znajdują w gronie 20-tu najlepszych pływaków w Polsce w swoim roczniku. Jest to dla nas duży sukces, ale też mobilizacja do dalszego rozwoju klubu. Sukcesy naszych podopiecznych to efekt ciężkiej pracy trenerów i zawodników. Przez ostatnie 4 lata nasz klub dynamicznie się rozwinął, czego efektem są nie tylko osiągane wyniki, ale również trenująca ilość dzieci i młodzieży. Na początku 2019 roku było to niewiele ponad 30 osób. Dzisiaj ponad 200. Mam nadzieję, że osiągnięcia Kai, Filipa, Igora, czy Elizy będą również przykładem dla młodszych oraz ich rodziców, że na tym etapie można osiągać wspaniałe rezultaty właśnie dzięki ciężkiej pracy i determinacji”.
źródło/ tekst: UKS Butterfly