Włodarze z naszego powiatu odebrali symboliczne czeki z kwotami, które zostały przyznane na takie inwestycje jak remonty dróg, rozbudowa bulwarów, przebudowa oczyszczalni czy stacji uzdatniania wody. To środki z Polskiego Ładu.
W czwartek (4.11) włodarze z samorządów powiatu łomżyńskiego odebrali symboliczne czeki z kwotami na inwestycje, które zostaną zrealizowane w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład. Dofinansowanie trafi do Łomży oraz 7 gmin: Zbójna, Wizna, Śniadowo, Przytuły, Nowogród, Łomża i Jedwabne. Środki przyznano także starostwu powiatowemu.
- Cieszę się, że także gminy i powiat łomżyński mogły skorzystać z Polskiego Ładu. To program, który pozwoli rozbudować infrastrukturę lokalną, pozwoli lepiej żyć mieszkańcom powiatu łomżyńskiego. To samorządy aplikowały o te środki. To one decydowały, jakie inwestycje wybiorą. Rząd tylko przekazał ogromne pieniądze w skali całego kraju. Do województwa podlaskiego trafił ponad 1 mld 200 mln zł - mówi Dariusz Piontkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.
Reklama
W podobnym tonie wypowiada się wicemarszałek Marek Olbryś:
- Nie znam takich programów, do tej pory, żeby tak olbrzymie pieniądze trafiły do samorządów. Kładzie to kłam dla niektórych oponentów naszego rządu, że rząd nie wspomaga, nie jest przyjazny dla samorządów. To nieprawda. Te pieniądze świadczą o tym, że rząd polski stawia na samorządy, na mniejsze miejscowości zapomniane od wielu, wielu lat w finansowaniu infrastruktury przede wszystkim.
Najwyższą kwotą dofinansowania może pochwalić się miasto Łomża, które otrzyma 37 mln 800 tys. zł na rozbudowę nadnarwiańskich bulwarów. Druga w kolejności kwota, czyli 15 mln 200 tys. zł, to pieniądze dla Starostwa Powiatowego w Łomży.
- Są to środki, które przeznaczymy na poprawę stanu dróg powiatowych na terenie naszego powiatu. Za tą kwotę uzupełnioną o 5%, jak to program przewiduje, chcemy przebudować ponad 13 km dróg na terenie pięciu gmin naszego powiatu. Są to odcinki dróg o największym natężeniu ruchu, drogi najbardziej zdegradowane, zniszczone i drogi najbardziej niebezpieczne - mówi starosta łomżyński Lech Szabłowski.
Samorządy z naszego powiatu deklarują, że będą starały się o następne środki. Kolejne rozdanie jest planowane jeszcze na ten rok.
Zobacz też: Te inwestycje zostaną dofinansowane w ramach Polskiego Ładu