Reklama

Łomża znów na kolejowej mapie Polski. Inwestycja za ponad 400 mln zł ruszy po wakacjach [VIDEO]

07/04/2025 11:58

Jeszcze w tym miesiącu w Łomży ma zostać podpisana umowa między PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. a wykonawcą – firmą ZUE S.A. W wydarzeniu weźmie udział wiceminister ds. kolei Piotr Malepszak. To inwestycja, która realnie przywróci Łomży miejsce na kolejowej mapie Polski – dzięki decyzjom podjętym wcześniej przez rząd PiS, dziś łomżyńska posłanka Alicja Łepkowska- Gołaś z Koalicji Obywatelskiej może mówić o konkretach.

W biurze poselskim Alicji Łepkowskiej-Gołaś odbyła się dziś konferencja prasowa poświęcona kolei. W ostatnich dniach Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie jednej z firm, co sprawia, że inwestycja może ruszyć bez żadnych przeszkód i opóźnień.

– Prace, które mają rozpocząć się najpóźniej po wakacjach, sprawią, że mieszkanki i mieszkańcy Łomży, a także Ziemi Łomżyńskiej, będą mogli sprawnie komunikować się z Warszawą i Białymstokiem. Myślę, że to będzie jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Łomży – powiedziała Alicja Łepkowska-Gołaś.

Reklama

Za inwestycję odpowiada firma ZUE S.A., która zrealizuje rewitalizację linii kolejowej nr 49 Łomża–Śniadowo oraz odbuduje infrastrukturę pasażerską na linii kolejowej nr 36, łączącej Śniadowo z Łapami.

Projekt zakłada modernizację odcinka Łomża–Śniadowo, wraz z budową nowych torów i urządzeń sterowania ruchem. Zmodernizowane zostaną także stacja w Łomży oraz przystanek w Kozikach. Powstaną nowe przystanki w Konarzycach i Śniadowie Łącznicy.

Na odcinku Śniadowo–Łapy przewidziano rewitalizację przystanków osobowych w Kuleszach Kościelnych i Czachach Kołakach oraz stacji w Sokołach i Czarnowie-Undach.

Reklama

Wartość inwestycji to ponad 404 mln zł, z czego 15% pokrywa Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Reszta środków pochodzić będzie z budżetu państwa.

Pomysł ponownego przyłączenia Łomży do sieci kolejowej nie jest nowy – pojawiał się wielokrotnie w ostatnich latach. Realnych kształtów nabrał za rządów Prawa i Sprawiedliwości, 18 lipca 2023 roku, gdy PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego umowę na realizację inwestycji w ramach rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej „Kolej Plus” do 2029 roku.

Reklama

Województwo Podlaskie zapewniło już wtedy finansowanie projektu poprzez zabezpieczenie odpowiednich środków w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2023–2039. Inwestycja została ujęta w projekcie uchwały z 11 listopada 2023 roku, kiedy marszałkiem województwa był Artur Kosicki.

– Poprawa wewnętrznej dostępności woj. podlaskiego – współfinansowanie projektu pn. „Stworzenie ciągu komunikacyjnego Łomża–Białystok poprzez rewitalizację wraz z elektryfikacją linii kolejowej nr 49 Łomża–Śniadowo oraz elektryfikację i odbudowę infrastruktury pasażerskiej na linii kolejowej nr 36 na odcinku Śniadowo–Łapy” – czytamy w projekcie uchwały.

Reklama

Została ona przyjęta 18 grudnia 2023 roku podczas sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 07/04/2025 12:39
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości