Reklama

Prezes MPEC Łomża: Taryfa dla ciepła przewiduje wzrost opłat dla mieszkańców Łomży o ok. 58%

03/09/2022 18:21

Pismem z dnia 29 kwietnia 2022 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki cieplnej w Łomży wystąpiło do prezesa URE z wnioskiem o zmianę zatwierdzonej taryfy dla ciepła poprzez zmianę zawartych w niej cen i stawek opłat.

Z uzasadnienia wniosku wynika, iż „w okresie stosowania taryfy nastąpiła podwyżka cen jednostkowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz kosztów zakupu paliw (węgla kamiennego, biomasy oraz gazu ziemnego), co ma istotny wpływ na zmianę warunków wykonywania działalności gospodarczej” łomżyńskiej spółki.

- Zmiana obowiązującej taryfy dla ciepła przewiduje wzrost opłat dla mieszkańców Łomży o ok. 58%. Biorąc pod uwagę, że na ciepło systemowe został obniżony podatek VAT, to realnie podwyżka wynosi ok. 40%. Zważywszy na fakt, że od stycznia opłaty za ciepło w MPEC Łomża do tej pory były niższy o ok. 16% w stosunku do roku 2021, to należy zauważyć, że nasi mieszkańcy zapłacą za cały 2022 rok tylko około 8% więcej niż w 2021 roku – informuje prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży Radosław Żegalski.

Reklama

- Może to mieć miejsce tylko dzięki naszym podjętym działaniom inwestycyjnym mającym na celu dywersyfikacje paliw w procesie wytwarzania ciepła. Prawdopodobnie, gdyby nie opory ze stron niektórych radnych, którzy byli przeciwni naszym działaniom, inwestycje te byłyby zrealizowane, a mieszkańcy Łomży cieszyliby się niskimi opłatami za ciepło dużo wcześniej. Nadmieniam, że do końca roku zostanie oddany kolejny kocioł biomasowy do użytkowania, który oprócz ciepła będzie produkował energię elektryczną, która spowoduje, że będziemy mogli w przyszłości myśleć o obniżaniu cen za ciepło- dodaje Żegalski

- Myślę, że jest to już mocno zauważalne, że nasze decyzje i działania były słuszne i przynoszą efekty w postaci taniego ciepła. Produkcja ciepła ze zrębek jest w tej chwili jedyną najtańszą z możliwych do wykorzystania opcji - kończy prezes łomżyńskiej spółki.

Reklama

Zmiana taryfy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży Sp. z o.o. Decyzja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr OLB.4210.23.2022.MSz2 z dnia 2 września 2022 r.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości