Prezydent Polski Andrzej Duda odwiedzi podłomżyński Nowogród, gdzie będzie obserwował współdziałanie wojsk z Polski, Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Szwecji, w ramach ćwiczenia DEFENDER–Europe 22.
Wizyta głowy państwa w Nowogrodzie zaplanowana jest na najbliższy czwartek (19.05). Prezydent RP zapozna się z bieżącą sytuacją ćwiczenia, będzie obserwował działania prowadzone przez siły zbrojne poszczególnych państw oraz weźmie udział w nieformalnym spotkaniu z żołnierzami.
Żołnierze Polski i krajów sojuszniczych pojawią się pod Łomżą w ramach ćwiczenia DEFENDER-Europe 22. To międzynarodowe, wspólne i cykliczne ćwiczenie, organizowane przez amerykańskie siły zbrojne, które ma na celu budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami i partnerami USA i NATO.
"DEFENDER-Europe 22 jest dowodem niewzruszonego zaangażowania USA w NATO i stanowi doskonały przykład naszych wspólnych zdolności. Pokazuje, że sojusznicy i partnerzy NATO są razem silniejsi" - informuje MON.
Ćwiczenia DE22 nie są wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie mają związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie. Narodowy i międzynarodowy proces planowania do nich rozpoczął się w 2021 roku.