Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego wyrazili wczoraj wolę przejęcia przez województwo Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.
Wyrażenie woli przejęcia przez Województwo Podlaskie Muzeum – Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie jest kolejnym krokiem do zmiany organu prowadzącego tę instytucję. List intencyjny w tej sprawie władze województwa podpisały z prezydentem Łomży w kwietniu ub.r. Następnie skansen został wyodrębniony ze struktur łomżyńskiego Muzeum Północno-Mazowieckiego.
– Czuję wielką odpowiedzialność za kwestię kultury i dziedzictwa narodowego, bo ta sfera podlega bezpośrednio mi jako marszałkowi – mówił Artur Kosicki, deklarując, że kwota z budżetu województwa, przeznaczana na skansen, będzie uzupełniana dotacjami z innych źródeł.
Reklama
Przekształcenie skansenu w samodzielną placówkę ma sprzyjać jego rozwojowi.
"Powstanie nowej instytucji kultury z samodzielnym budżetem ma też zwiększyć możliwości pozyskiwania zewnętrznych środków na jej rozwój i rozbudowę, pozwoli także na sprawne zarządzanie. Na przejęciu instytucji przez podlaski samorząd zależało nie tylko władzom województwa, ale też Łomży, dla której koszty utrzymania skansenu były zbyt wysokie" - podaje Urząd Marszałkowski.
Skansen stanie się wojewódzką samorządową instytucją kultury, co oznacza, że nadzór nad nim prowadził będzie marszałek.
Źródło: Wrota Podlasia/oprac. mylomza